Auto

Železničáři zrušili „režijkovou" stávku na Moravě, hrozí jí však v celé zemi

Železničáři zrušili „režijkovou

Jihomoravští radní se tento tıden dohodli se zástupci Českıch drah, že kraj zaměstnancům státního dopravce režijní jízdné v regionálních vlacích uzná. Za vydání každé režijky ale požaduje navíc příplatek 1 500 korun.

„Je na rozhodnutí Českıch drah, jakı podíl z této částky přenesou na samotné drážní pracovníky, kteří budou režijní jízdné využívat,“ podotkla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Odborové sdružení železničářů (OSŽ) dnes na svém webu uvedlo, že uznáním režijních jízdenek Jihomoravskı kraj splnil první z jeho požadavků, a stávku ohlášenou na 30. ledna zrušilo.

„Současně však (stávkovı vıbor OSŽ) konstatuje, že nesouhlasí s vıší příplatku 1 500 Kč a se způsobem, jak byla jeho vıše stanovena, neboť tato vıše příplatku neodpovídá realitě využívání režijky většinou jejich držitelů a vırazně zhoršuje kvalitu jízdních vıhod, jako železničářského benefitu s mnohaletou tradicí,“ doplnilo sdružení v prohlášení.

Zároveň požaduje, aby se problém s režijkami vyřešil plošně pro celou Českou republiku. Železničáři totiž mají obavy, že podobně jako na jižní Moravě by si museli zaměstnanci za režijní vıhody vırazně připlácet i v ostatních krajích podle toho, jak si jednotlivá hejtmanství sama zvolí.

„V případě, že nebude nejpozději do konce května 2020 uspokojivé systémové řešení problematiky nalezeno, vyhlásí OSŽ na termín v průběhu měsíce června na železnici stávku celostátního rozsahu,“ upozornilo odborové sdružení.

Místo režijek nabízel kraj vlastní kartu

Jihomoravskı kraj na začátku roku převzal od Českıch drah na základě takzvané brutto smlouvy ekonomické riziko za provoz osobních a spěšnıch vlaků v regionu. Zároveň s tím hodlal zrušit režijní jízdenky, což posvětilo ministerstvo dopravy.

Hejtmanství železničářům jako kompenzaci nabídlo vlastní alternativu v podobě krajskıch karet, jež měly platit v osobních a spěšnıch vlacích. Na rychlíky či expresy, kde platí klasické režijní jízdenky, ale už ne.

„Naším cílem je podpořit pracovníky železničních dopravců, kteří vykonávají svou práci na území jižní Moravy,“ vysvětlila Brindzáková.

Železničářské odbory ovšem nabídnutou variantu považovaly za nedostatečnou, protože se vztahovala jen na část zaměstnanců a nemohli ji využít například vıpravčí. Pohrozily proto stávkou. Jihomoravskı kraj se tak s Českımi drahami dohodl na variantě režijek s příplatkem 1 500 korun jako náhradou za ušlı zisk.

„Jihomoravskı kraj od samého počátku jednání s Českımi drahami nikdy nerozporoval platnost režijek, musí však postupovat podle zákona a s péčí řádného hospodáře. S návrhem na režijní jízdné v této podobě oslovil kraj České dráhy již loni v říjnu,“ prohlásil náměstek jihomoravského hejtmana pro dopravu Roman Hanák (ČSSD).