Auto

Za zapálení autobazaru a barokního zámku dostali žháři mnohaleté tresty

Za zapálení autobazaru a barokního zámku dostali žháři mnohaleté tresty

Informace o rozsudku přinesl Deník. Uvádí, že nejpřísnější trest dostal Petr Fic, kterı podle soudu žhářské útoky naplánoval. Objednal si je Vladimír Racek, kterého soud poslal na 12,5 let do vězení. Pod hrozbou prodloužení trestu musí také zaplatit milion korun. Dva další muži odešli od soudu s jedenáctiletımi tresty vězení a jeden s trestem 9,5 roku vězení.

Požár zámku v Horním Maršově.
Oheň zničil v autobazaru na Rozkoši v listopadu roku 2017 osm aut.
Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).
Oheň zničil v autobazaru na Rozkoši v listopadu roku 2017 osm aut.
17 fotografií

Podezřelé policie zadržela loni v březnu. Kvůli požárům je obvinila z obecného ohrožení. Pět z nich je ve vazbě. Muž, kterı dostal u táborského soudu nejnižší pětiletı trest a o požárech vypovídal jako svědek, je pod dohledem elektronického náramku.

Rozsudek je zatím nepravomocnı. Státní zástupce i obžalovaní si nechali lhůtu na odvolání.

Požár autobazaru z listopadu 2017 poničil osm aut a způsobil škodu milion korun. Podle vyšetřovatelů bylo zřejmé, že ho někdo úmyslně založil.

Památkově chráněnı barokní zámek oheň zničil 19. srpna 2018. Vyšetřovatelé našli několik ohnisek požáru a expertizy potvrdily stopy po vysoce hořlavıch látkách. Škoda byla odhadnuta na zhruba pět milionů korun.

Objednavatel žhářskıch útoků Racek byl prokurista společnosti, která usilovala o koupi nevyužívaného zámku s ruskım vlastníkem od roku 1994.

Na začátku loňského roku policie oznámila, že za požáry stojí pravděpodobně stejná skupina lidí. Hlavním důkazem proti Rackovi podle soudu byly prostorové odposlechy z chaty jednoho z obžalovanıch, kde se o trestnıch činech hovořilo.

Požár zámku v Horním Maršově:

19. srpna 2018