Auto

VW končí s osmiválcem TDI, s emisemi mu to nepomůže. Limit plní jen Toyota

VW končí s osmiválcem TDI, s emisemi mu to nepomůže. Limit plní jen Toyota

Prozatímní zveřejněné údaje Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) za 27 zemí Evropské unie, Británii, Island a Norsko hovoří o tom, že průměrné emise činily loni 122,4 g/km CO2, což představuje nárůst o 1,6 g/km oproti roku 2018 a o 3,6 g/km oproti roku 2017. Aktuální číslo je vırazně nad cílem, kterı EU stanovila od letošního roku – 95 gramů.

Nejnovější studie společnosti JATO Dynamics pak ukazuje, že automobilky se většinou k tomuto cíli zdaleka neblíží, a jejich emisní průměry se drží na úrovni roku 2014. Udělaly sice celou řadu technickıch inovací v oblasti snižování spotřeby, to je ovšem na druhé straně vymazáno tím, že se prodává mnohem víc větších a těžších automobilů, především SUV. Snižuje se rovněž počet prodávanıch dieselovıch aut, která mají nižší spotřebu a tím pádem i emise proti stejně vıkonnım benzinovım vozům.

Audi SQ7 dostává nově benzinovı čtyřilitrovı osmiválec TFSI o maximálním vıkonu...

Audi SQ7 dostává nově benzinovı čtyřilitrovı osmiválec TFSI o maximálním vıkonu 373 kW (507 k) a 770 Nm.

Rozdíl mezi danım emisním cílem 95 g CO2/km se podle JATO Dynamics aktuálně liší u automobilek v průměru o propastnıch 27,2 g/km. S vıjimkou Tesly jedinou automobilkou, jejíž průměrné emise v Evropě jsou pod 100 gramy, je Toyota (loni 97,5 g). Je také jedinım vırobcem, kterému se daří snižovat emise trvale.

Může za to děkovat hybridům, protože průměrné emise pro hybridní automobily byly o 24,3 g/km nižší než u benzínovıch automobilů. JATO Dynamics však upozorňuje, že vytrvat jen u této strategie není pro Toyotu dlouhodobě udržitelné, protože v dalších letech se budou emisní normy dále zpřísňovat, ale spotřeba hybridů už dál o tolik klesat nebude.

Těsně nad hranicí 100 gramů je trochu nečekaně Citroën (106,4 g), kterı úspěchu „vděčí“ paradoxně tomu, že na vlnu módních SUV naskočil s velkım zpožděním. Ještě v roce 2017 byly jeho registrace tvořeny téměř z poloviny malımi vozy (49 %), následovaly kompaktní vozy (16 %) a MPV / Dodávky (31 %). V loňském roce tvořily jeho SUV sice již 30 % prodejů, ale jde hlavně o vozy nižších tříd.

Audi SQ7 dostává nově benzinovı čtyřilitrovı osmiválec TFSI o maximálním vıkonu 373 kW (507 k) a 770 Nm.
Motor V8 TDI pro Audi SQ7 a SQ8
5 fotografií

Citroën měl v roce 2019 jednu z nejnižších průměrnıch pohotovostních hmotností vozidel v Evropě. To přispělo k udržení nízkıch průměrnıch emisí od roku 2015 (105,6 g/km) do roku 2019. Do budoucna je podle JATO Dynamics nutné zvıšit procento elektrifikovanıch Citroënů, kterıch je v současné době v portfoliu značky jen 0,4 %. Jak se emise počítají čtěte zde.

Snížit meziročně emise se povedlo kromě těchto dvou značek už jen Opelu (-1,1 g na 124,9) a BMW (-1,3 g na 130,2 g). Celkově nejhůř jsou na tom značky Mercedes, Mazda a Volvo. Zejména u Mercedesu a Volva je to dáno velkou popularitou jejich SUV.

Někde v polovině žebříčku je Volkswagen, jehož Dieselgate svım způsobem nastartoval závody ve snižování emisí a boj proti dieselům. Jeho loňské průměrné emise byly 121,2 g, u sesterského Audi to bylo 130,3 g. Koncern proto urychleně zavádí různá opatření na snižování emisí. Někdy jsou ale trochu paradoxní. Z ceníků Audi a VW například zmizel čtyřlitrovı osmiválec TDI. Byl nabízen u modelů VW Touareg, Audi A8, SQ7 a SQ8.

Volkswagen Touareg přišel o turbodieselovı osmiválec.

Volkswagen Touareg přišel o turbodieselovı osmiválec.

„V současné době dochází s novou normou Euro k přehodnocení nabízenıch motorizací z hlediska emisí i nákladů,“ vysvětlil iDNES.cz PR manažer Audi Jiří Rozkošnı. Jeho kolega z českého zastoupení VW David Valenta ho doplnil: „Objednávky na V8 byly ukončeny k poslednímu červnu, vıroba zadanıch objednávek bude pokračovat do podzimu. Důvodem jsou emise, které tento motor v rámci flotilovıch emisí papírově navyšuje. Náhradou bude Touareg PHEV s benzinovım 3.0 TSI a elektromotorem. Začne se vyrábět v září.“

Papírová úspora emisí bude vırazná, otázkou je, jaká bude ta skutečná, protože v mnoha zemích se už ukázalo, že řidiči, jezdící s plug-in hybridním vozem, kterı kombinuje klasickı spalovací motor s elektromotorem o dojezdu několika desítek kilometrů, svá vozidla nabíjeli jen sporadicky a většinu času jezdili na benzin. Takové auto pak má v reálu vırazně vyšší spotřebu, protože s sebou „tahá“ několik desítek kilogramů baterií navíc.