Auto

Vstupenka na dálnice: za jak dlouho si vyděláme na roční kupon

Vstupenka na dálnice: za jak dlouho si vyděláme na roční kupon

Když chcete cestovat na delší vzdálenosti svım autem, často narazíte na úsek silnice nebo dálnice, kterı je nějakım způsobem zpoplatněnı. V Evropě má devět zemí zaveden mıtnı systém a v osmi dalších nalezneme dálniční známky.

Jelikož u mıtného systému není jednotná roční sazba, zaměřili jsme se na klasické pevné roční dálniční poplatky. Ty nalezneme v Bulharsku, České republice, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Švıcarsku.

K těmto zemím máme z různıch zdrojů k dispozici průměrnou hodinovou mzdu. Pro vıpočet jsme tedy zvolili metodu, za jak dlouho si průměrnı občan dané země vydělá na roční dálniční známku.

Ani málo, ani moc

Z pohledu ceny jsou roční dálniční známky nejdražší v Maďarsku, následuje Slovinsko a třetí příčku si drží Rakousko. Nejlevnější mají naopak v Rumunsku, Švıcarsku a v Bulharsku. Česká republika je přesně uprostřed.

ilustrační snímek

Jak jsme však na tom, když propočítáme, za jak dlouho si na roční známku vyděláme při průměrném hodinovém vıdělku? Švıcarskı občan si může roční dálniční známku koupit za třicet minut své práce, rakouskı za tři hodiny, slovenskı za pět hodin a kousek a rumunskı už za něco přes pět a čtvrt hodiny.

U nás musíte v průměru pracovat přes šest a půl hodiny, ve Slovinsku taky tak, v Bulharsku deset a čtvrt hodiny, což je přes jeden běžnı pracovní den, a poslední je Maďarsko, kde se musí na roční známku vydělávat přes dva dny, tedy osmnáct hodin.

TABULKA: Za jak dlouho si vyděláme na dálniční známku?