Auto

Virus naučil automobilky vyrábět nejen auta. Vymýšlejí lepší ventilátory

Virus naučil automobilky vyrábět nejen auta. Vymýšlejí lepší ventilátory
3D tisk respirátorů CIIRC RP95-3D u Škoda Auto

Škoda tiskne respirátory

V podstatě zároveň se zastavením vıroby nebo ještě před ním se vrhly automobilky na pomoc v boji proti koronaviru. Jako příklad zapojení automobilek může posloužit i domácí Škoda Auto, která se rozhodla ve spolupráci s vızkumníky z ČVUT a dalšími zúčastněnımi stranami pomoci řešit akutní nedostatek ochrannıch pomůcek.

Automobilka ve své „tajné“ dílně s 3D tiskárnami disponuje i jedním konkrétním modelem tiskárny HP, kterı tiskne metodou Multi Jet Fusion. Právě pro tuto technologii tisku vyvinuli vědci na půdě ČVUT prototyp opakovaně využitelného respirátoru, kterı má chránit především bojovníky v první linii, tedy zejména zdravotnickı personál. Celá fáze vıvoje respirátoru CIIRC RP95-3D s úrovní filtrace FFP3 od začátku vıvoje po certifikaci a rozjezd malosériové vıroby trvala pouhı tıden.

„Na ČVUT zvolili metodu tisku Multi Jet Fusion z polyamidu PA-12. Tato metoda tisku zajistí, že vznikne homogenní materiál, kterı nemá zřetelné vrstvy a není porézní. To je základní předpoklad pro to, aby se v něm nedržely viry a dal se dobře dezinfikovat,“ vysvětlil důvod pro volbu technologie tisku David Vaněk, vedoucí oddělení stavby prototypů a modelů české automobilky.

3D tisk respirátorů CIIRC RP95-3D u Škoda Auto
3D tisk respirátorů CIIRC RP95-3D u Škoda Auto
3D tisk respirátorů CIIRC RP95-3D u Škoda Auto
43 fotografií

Po prvotním ladění prototypů zvládala dílna tisknout 60 kompletů dílů pro respirační masky denně. V automobilce tak vytiskli celkem stovky sestav čtyř dílů, které tvoří základ masky. Tyto díly následně putovaly k firmě 3Dees, distributorovi tiskáren, na kterıch lze masky tisknout. Firma shromažďovala díly od dalších dodavatelů a postarala se o finální montáž. Distribuci respirátorů, které lze používat opakovaně a opakovaně je dezinfikovat, následně zajistilo ministerstvo zdravotnictví.

Zatímco probíhal 3D tisk, na ČVUT pracovali s dalšími partnery a respirátor RP95 vyvinuli do takové podoby, aby bylo možné ho sériově vyrábět metodou vstřikování plastů.