Auto

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je velký

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je velký

"Lidé si neuvědomují, že se zrak zhoršuje postupně a pomalu a oko si přivyká oční vadě," upozornil Neřold. Testování zraku v rámci akce Vidíš skvěle se uskuteční nebo uskutečnilo celkem na 28 místech ve všech krajích. Do dnešního dne se řidiči nechali zkontrolovat na 20 akcích. Místa, kde je možné si nechat zrak zkontrolovat, jsou uvedena na stránkách Besipu.

Zájem je podle Neřolda velkı. Podle dosavadních vısledků by necelá třetina testovanıch neměla vyjíždět na silnici bez nějaké korekce oční vady, například brılí. Dvě třetiny řidičů nebylo podle Besipu za poslední rok na kontrole zraku. Za volant by vůbec nemělo zasednout 14 procent z testovanıch řidičů. Více než polovina lidí si přitom podle Besipu subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.

Příští tıden se také od pondělí do čtvrtka uskuteční šestı ročník akce Vidět a bıt viděn. Ta je zaměřena na bezplatnou kontrolu a seřízení světlometů vozů. Seznam servisů mohou řidiči nalézt na stránkách projektu.

"Více než polovina řidičů nekontroluje světla svıch vozů, než vyjede," řekla na tiskové konferenci Ellen Benešová ze společnosti Osram. Světlomety podle ní nemá v pořádku každı pětadvacátı vůz. Cílem akce je upozornit na rizika spojená s provozem vozidla, které nemá správně seřízené nebo funkční světlomety.