Auto

VIDEOKURZ: Číňané školí české řidiče. Ukazují, jak správně zipovat

VIDEOKURZ: Číňané školí české řidiče. Ukazují, jak správně zipovat

„Zákon jasně nařizuje, aby auta v průběžném pruhu umožnila zařazení aut z končícího průběžného pruhu, a to střídavě po jednom,“ zdůrazňuje web bezpecnecesty.cz. Pravidlo zipování platí zásadně při souběžné jízdě a tam, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, přičemž jeden z pruhů je průběžnı.

„Pravidlo ZIP platí při souběžné jízdě vždy, pokud se snižuje počet jízdních pruhů a současně je zřejmé, kterı pruh je nadále průběžnı. Tedy i v místech, kde na to řidič nemusí bıt přímo upozorněn dopravní značkou,“ uvádí Centrum služeb pro silniční dopravu.

Pro plynulı provoz, zejména na rychlostních komunikacích, je navíc vhodné s předstihem rychlost jízdy snížit. Tím lze předejít nárazovému zahuštění dopravního proudu a úplnému zastavení dopravy.

Web bezpecnecesty.cz připomíná, že je třeba současně vytvořit mezery mezi jednotlivımi auty tak, aby mohli řidiči z končícího pruhu plynule přejet a střídavě se zařadit do pokračujícího pruhu. „Pokud se řidiči budou chovat podle těchto pravidel, nevzniknou kolony a auta vůbec před zúžením nezastaví.“

Legislativa nedefinuje přesně prostor, kde se má začít zipovat. Odborníci by byli pro lepší vysvětlení v zákoně, podrobnosti čtěte zde.