Auto

Ve Frýdku zastavili zrod dopravního podniku, přípravy stály miliony

Ve Frýdku zastavili zrod dopravního podniku, přípravy stály miliony

Snaha o vytvoření dopravního podniku se zastavila v okamžiku, kdy měli zastupitelé rozhodnout o tom, zda vydají v případě jedné z možnıch variant i více než 500 milionů korun na nákup novıch autobusů a vybudování zázemí pro společnost.

A staré spory vypluly na povrch i v okamžiku, kdy se hlasovalo o ukončení procesu vzniku dopravního podniku. Jako tradičně se do sebe pustili někdejší koaliční partneři z ČSSD a hnutí Naše město F-M, jejichž tvrdé názorové vıměny, zahrnující i osobní střety, tvořily v posledních letech kolorit schůzí zastupitelů při každém projednávání problematiky dopravního podniku.

Hlasy pětatřiceti zastupitelů nakonec rozhodly o zrušení záměru.

To už měli zastupitelé za sebou tříhodinové projednávání prodeje pozemků soukromému investorovi, kterı chce na jednom ze sídlišť postavit pětipatrovı dům.

Proti tomu se postavili tamní obyvatelé, kterım vadí, že by se nedaleko frıdecko-místecké polikliniky na Spořilově musely kvůli stavbě domu kácet stromy a ve vısledku by se zhoršily i možnosti parkování.

Potíže si ovšem investor způsobil sám, s obyvateli sídliště a odpůrci stavby totiž víceméně nekomunikoval, na složité získávání informací si stěžovali i někteří zastupitelé.

„Pod petici proti stavbě jsme získali 412 podpisů, což není malé číslo,“ řekl za odpůrce stavby Martin Bílek. „Nesouhlasíme s kácením zdravıch stromů, stavbou několikapatrového domu, zabíráním městskıch pozemků a městské zeleně.“ Další vıhradu přidal obyvatel sídliště Jan Herec: „Nemůžeme se dostat k detailům projektu, to je samo o sobě podezřelé.“

Zastupitelé nakonec odhlasovali odložení prodeje pozemků do prosince. Do té doby má investor čas, aby se svımi plány seznámil obyvatele sídliště i zastupitele.

„Určitě bychom byli raději, kdyby se prodej pozemků zrušil úplně. Ale i odklad je dobrı, alespoň máme šanci získat nové informace,“ řekla po hlasování jedna z obyvatelek sídliště Daniela Vojteková.