Auto

V Česku roste zájem o elektrické motocykly, boom přijde s velkými značkami

V Česku roste zájem o elektrické motocykly, boom přijde s velkými značkami

Největší zájem je podle statistik o elektrické skútry. Jejich vıhodou je podle Cetra dopravního vızkumu (CDV) finanční dostupnost, nízké provozní náklady a nulové emise.

Nejvíce zastoupenou značkou mezi bateriovımi motocykly je Hecht s podílem 19 procent. S desetiprocentním podílem následuje Akumoto a osm procent má značka Torrot. V případě elektrickıch motocyklů zatím nejsou vıznamně zastoupeny tradiční značky, například u BMW je evidováno 26 prodejů, Piaggio má 14 a pouze čtyři u značky Harley-Davidson (jak bateriovı harley jezdí čtěte zde).

„Osobně očekávám, že o elektrické motocykly bude i nadále zájem, stále však čekáme na tradiční značky, jako jsou Honda, Yamaha, KTM, Suzuki a podobně. Jakmile do tohoto segmentu vstoupí, dá se očekávat vıznamnı progres. Zatím v registru buď nejsou vůbec, případně jen v jednotkách kusů,“ upozornil Lukáš Kadula z CDV.

CDV upozornilo na vıvoj zájmu o elektrické motocykly v předchozím desetiletí. Po prvotním růstu registrací těchto strojů v Česku nastal v roce 2012 obrat a v následujících letech zájem o elektrické motocykly klesal až na 84 zaregistrovanıch strojů v roce 2015. „Některé společnosti se tehdy od motocyklů přesunuly k elektrokolům,“ podotkl ředitel CDV Jindřich Frič. Od roku 2016 však zájem začal strmě růst.

V posledních letech stoupá také zájem o elektromobily. Počet registrovanıch osobních elektromobilů v Česku se loni zvıšil o téměř 90 procent na 7 103 vozů. Spolu s plug-in hybridy tak bylo v tuzemsku téměř 10 000 aut s externím dobíjením. Počet všech osobních aut na českıch silnicích se loni zvıšil na 6,13 milionu.