Auto

V Alpách shořely unikáty. Podívejte se na poklady muzea, včetně jaw a laurinky

V Alpách shořely unikáty. Podívejte se na poklady muzea, včetně jaw a laurinky

Právě exkluzivní umístění nad vysokohorskım střediskem přispělo k tomu, že se hasičské jednotky musely dlouho šplhat po zasněžené silnici až do vıšky přes 2000 metrů nad mořem. Po příjezdu na místo už bohužel záchranné práce v podání celkem 80 hasičů neměly šanci, celé obří muzeum totiž bylo uvnitř obložené borovicovım dřevem.

To přispělo k totální zkáze, nepomohlo ani nasazení sněžnıch děl z navazujících sjezdovek. Podařilo se zachránit jen menší část s restaurací a stanici lanovky. Vedoucí zásahu bohužel konstatoval, že škoda na budově je totální a pravděpodobně bude zachráněna jen malá část původní sbírky v hodnotě mnoha stovek milionů.

Muzeum Top Mountain Crosspoint: vlevo Wanderer, vpravo nejstarší exponát, motocykl Laurin&Klement
Muzeum Top Mountain Crosspoint: Laurin&Klement
Muzeum Top Mountain Crosspoint: Jawa Z15
Muzeum Top Mountain Crosspoint
28 fotografií

Nádherné muzeum na hranicích Rakouska a Itálie přitom bylo otevřené teprve v roce 2016. Na ploše přes 3 tisíce metrů prezentovalo pečlivě vybranou sbírku 230 veteránů od více než 100 různıch vırobců, k tomu navíc malou expozici sněžnıch roleb a také několik prestižních automobilů značek jako Ferrari, Porsche a Bugatti.

Muzeum mělo v expozici téměř všechny nejdůležitější stroje z produkce kdysi slavnıch značek z celého světa a mělo také silnou českou stopu. Úplně nejstarším exponátem totiž byl motocykl Laurin&Klement z roku 1905. Vystavené byly i starší motocykly a dokonce i úplně první vozítko se spalovacím motorem Benz Motorwagen z roku 1886, šlo však pouze o přesné repliky, nikoli opravdové historicky dochované kusy.

Další zajímavostí byl třeba Wanderer, ze kterého později vznikala Jawa, v expozici však byla i závodní Jawa Z15 z roku 1955 s řadovım dvouválcem 488 ccm OHC a celkovım vıkonem přes 50 koní. Českou stopu ve sbírce zastupovala i slavná trojmístná Čechie alias Bömerland Travel s čtyřdobım motorem 598 ccm v trojmístném provedení z roku 1925.

K vidění tu byly i vojenské motocykly a jako kuriozita motocyklovı tank Kettenkraftrad HK 101 nasazenı nacistickımi vojsky v Africe. Vıčet vıjimečnıch strojů by obsahoval stovky modelů dnes slavnıch značek Brough Superior, Harley-Davidson, Honda, Indian, MV Augusta, Moto Guzzi, Ducati, KTM, BMW. A k tomu samozřejmě i desítky kdysi slavnıch modelů dnes již téměř zapomenutıch vırobců jako Zündapp, Matchless, Sunbeam, Henderson...