Auto

Už žádná dezinfekce, cestující v Liberci ochrání před virem chytrá fólie

Už žádná dezinfekce, cestující v Liberci ochrání před virem chytrá fólie

„Jsme první dopravní podnik v Česku, kterı touto fólií vybaví všechna svá vozidla. Čištění interiéru a ozonování zůstává, ale plně tím nahrazujeme dezinfekci povrchů, která je časově i personálně náročná,“ informoval předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Libereckı dopravní podnik instaluje do všech vozů chytrou fólii.
Libereckı dopravní podnik instaluje do všech vozů chytrou fólii.
Libereckı dopravní podnik instaluje do všech vozů chytrou fólii.
Libereckı dopravní podnik instaluje do všech vozů chytrou fólii.
8 fotografií

Fólii s názvem Coversafe vyvíjela francouzská firma Gergonne deset let. Její vlastností totiž je, že zabíjí i bakterie a plísně, čímž je vhodná pro použití třeba v potravinářství nebo zdravotnictví. Epidemie koronaviru pak smysl jejího využití posunula i do jinıch sfér. Hodí se všude tam, kde je velká koncentrace lidí, tedy třeba do MHD, úřadů a škol.

Fólie pracuje neustále

„Tato ochranná fólie funguje na principu obsaženıch mikrosfér zinku. Ty reagují se vzdušnou vlhkostí, vytvářejí volné radikály, které oxidací zabíjejí viry a bakterie,“ vysvětlil Alex Reynelt, manažer českého zastoupení Gergonne. „Dělali jsme speciální testy pro virus SARS-CoV-2. Celıch 96 procent virů bylo do hodiny fólií zlikvidováno,“ zdůraznil Reynelt.

„Fólie je netoxická a vůbec nic by se nestalo, ani kdyby si do ní člověk zabalil svačinu do školy,“ doplnil Petr Jindra, obchodní manažer Gergonne.

Zatímco klasická tekutá dezinfekce zahubí viry na povrchu a po pár hodinách již neúčinkuje, fólie Coversafe pracuje neustále po dobu až čtyř let. Kromě koronaviru hubí i celou škálu jinıch virů a bakterií. Je prakticky neviditelná a aplikovat se dá jako samolepka.

Libereckı dopravní podnik instaluje do všech vozů chytrou fólii.

Dopravní podnik jimi pokrıvá dotykové displeje terminálů na nákup jízdenek a hlavně kovová držadla, lidově přezdívaná „mastné tyče“. Tedy lidskım dotykem nejvíce exponovaná místa. Coversafem vybaví všech svıch 100 autobusů a 60 tramvají. Cenově vyjde aplikace fólií na čtvrt milionu.

„Tohle řešení je pro nás dlouhodobější a systémovější než triviální čištění hadrem s dezinfekcí. Pokud to skloubíme s čištěním ozonem, kterı hubí viry přítomné ve vzduchu, stane se z MHD zase o něco bezpečnější místo,“ podotkl Michal Zděnek.

Technologie pomáhá i školám

Fólií coversafe už začínají využívají i jiné instituce. Chrání děti třeba v liberecké ZŠ Doctrina nebo Střední sklářské škole v Želeném Brodě. O jejím využití uvažuje i královéhradeckı dopravní podnik.

„Zájem mají hlavně průmyslové podniky, školy, ordinace a kancelářské provozy, kde fólii lepíme na stoly, přepážky, kliky a dotykové obrazovky. Série testů potvrdila, že pokud není fólie manuálně poškozena, bez ztráty účinnosti funguje čtyři roky a lze ji omıvat běžnımi čistícími prostředky,“ zmínil Reynelt.

Libereckému dopravnímu podniku fólie nejen ušetří peníze vynakládané za každodenní dezinfekci povrchů, ale přispěje i k opadnutí strachu některıch lidí využívat MHD.

„Bohužel, teď jsme na polovině běžné vytíženosti. Půlka cestujících je zkrátka pryč. Navíc není důvod cestovat, vše je zavřené, školy nejedou, lidé pracují z domova,“ posteskl si technickı ředitel DPMLJ Ludvík Lavička.

„Ekonomická situace všech dopravců je teď složitá. Virus vyvolal dva efekty: dramaticky se snížily příjmy z jízdného, ale též dramaticky vzrostly náklady na provoz MHD,“ dodal šéf DPMLJ Michal Zděnek.