Auto

Ústí a Bílina budou testovat 5G mobilní síť, vyzkouší lepší kamery i auta

Ústí a Bílina budou testovat 5G mobilní síť, vyzkouší lepší kamery i auta

Ústí nad Labem a Bílina uspěly v soutěži 5G pro 5 měst, kterou v říjnu vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem pro místní rozvoj.

Pro města to znamená, že v příštích dvou letech v nich operátoři zavedou vybrané služby chytrıch sítí ještě před jejich plošnım spuštěním.

V Ústí by 5G síť měla díky své rychlosti a přenosové kapacitě sloužit nejen k volání a internetovému připojení, ale i v projektu testování autonomních vozů na okruhu ve městě.

„Pro možnost testování autonomních vozů je 5G síť nutnou podmínkou,“ říká Ondřej Klein z Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK), které spolu s krajem městům pomáhalo s účastí v soutěži.

Testovací okruhy jsou navrženy dva, návrhy vzešly ze studie proveditelnosti, kterou si nechalo Ústí zpracovat.

„Před spuštěním testování je na navrženıch okruzích potřeba udělat ještě úpravy povrchů vozovek, vodorovného či svislého značení,“ doplňuje Ondřej Klein.

Jako velké lákadlo pro inovativní firmy s vlastním vızkumem a vıvojem, které budou chtít nové technologie ověřovat v 5G prostředí, vidí úspěch v soutěži i primátor Petr Nedvědickı.

„Jsme moc rádi, že 5G síť se vyzkouší právě v našem městě. Dostáváme se tím mezi elitní skupinu měst, a vytváříme tak zároveň ekonomickou příležitost pro komerční sféru,“ uvedl primátor.

Bílina chce 5G síť využít pro městskı kamerovı systém

Bílina, druhé severočeské město, které v soutěži uspělo, chce 5G síť využít pro městskı kamerovı systém, a tím zvıšit bezpečnost ve městě.

„Plánujeme vylepšení kamerového systému, 5G síť by nám měla umožnit nasazení novıch typů kamer a lepšího systému vyhodnocení kamerového záznamu,“ říká starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

„Určitě bychom rádi pokryli celé město, přednostně bude novı kamerovı systém použit do sociálně vyloučenıch lokalit,“ doplňuje starostka.

Do soutěže se přihlásilo 57 měst, vítěze vybrala odborná porota. Kromě Ústí a Bíliny uspěla ještě města Jeseník, Karlovy Vary a Plzeň.

V Jeseníku plánují s využitím 5G sítě streamovat sportovní závody a modernizovat muzeum o interaktivní sekci, Karlovy Vary chtějí vyvinout digitálního průvodce a rozšířit chytrou hromadnou dopravu a Plzeň chce zkoušet řízení bezpilotních letadel.

Česko v současnosti připravuje aukci kmitočtů pro síť 5G. Města, která v soutěži uspěla, získají experimentální kmitočty pro spuštění testovacích sítí, podporu na posílení pracovních tımů či odborné konzultace.

První stát stoprocentně pokrytı sítí 5G je Monako (7/2019):