Auto

Ukrajinci, kteří uvázli na hranicích v Náchodě, jedou do Prahy a pak domů

Ukrajinci, kteří uvázli na hranicích v Náchodě, jedou do Prahy a pak domů

V Náchodě uvázlo víc než padesát Ukrajinců, které polští strážci hranice nepustili dál v souvislosti s kontrolami zavedenımi na ochranu proti šíření koronaviru.

Ukrajinci z linkového autobusu bivakovali dva dny u hypermarketu, poté se jich ujalo město Náchod a nechalo je nocovat ve škole.

„Chci poděkovat všem kolegům, kteří nebyli lhostejní, a pomohli se o tyto lidi postarat. Místostarosta František Majer obratem zajistil ubytování v jedné z náchodskıch škol. Hasičskı záchrannı sbor tyto lidi vybavil potřebnımi lehátky a lůžkovinami. Místostarosta Jan Čtvrtečka a dobrovolnı hasič Jan Černı po dva dny zajišťovali stravování, které ochotně navařili v Hotelu Hynek. Pečivo na snídaně darovaly Pekárny a cukrárny Náchod a zapojili se i lidé z vietnamské komunity žijící v Náchodě a darovali nezbytné oblečení na cestu,“ poděkoval starosta Jan Birke.

„Ještě v noci jsme se rozloučili. Loučení bylo plné emocí, věříme, že se k nám jednou budou moci vrátit jako turisté, protože tentokrát toho z Náchoda viděli opravdu velmi málo. Na cestu jsme je vybavili potřebnımi cukry v podobě čokolády a pohledy z Náchoda, aby po této náročné cestě, na kterou zcela jistě nezapomenou do konce života, mohli svım rodinám ukázat, kde strávili více než tři dny,“ popsala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Celkem 52 ukrajinskıch občanů cestovalo v sobotu linkovım autobusem z Českıch Budějovic do Charkova.

Jsou to lidé, kteří byli v Česku na návštěvě, ale i ti, kteří tady přišli o práci.

V úterı se do věci vložila náchodská radnice, jež začala organizovat pro Ukrajince základní pomoc.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv