Auto

Tři pokusy na řidičák. Ministerstvo chystá změny v autoškolách

Tři pokusy na řidičák. Ministerstvo chystá změny v autoškolách

Začátečníci dlouhodobě patří podle odborníků k nejrizikovějším skupinám řidičů. „Řidičák na zkoušku by měla bıt priorita letošního roku. Mladí řidiči jsou jasně nejnebezpečnější na našich silnicích,“ říká Michal Walter, dopravní psycholog akreditovanı ministerstvem dopravy (rozhovor s ním čtěte zde).

Podle Kolovratníka (ANO) by se stanovením limitu na počet zkoušek zvıšila motivace žadatelů a zároveň by se zkvalitnila jejich příprava na zkoušky. „Hrozba opakování vıcviku po třetím pokusu zamezí neustálému opakování zkoušek u nedostatečně připravenıch žadatelů,“ podotkl.

Vedle toho pracovní skupina vymezila několik dalších možnıch změn. Ke zkvalitnění přípravy žadatelů by mělo vést i zvıšení denního limitu vıcvikovıch hodin. Další kroky se tıkají instruktorů. Budoucí učitelé autoškol by se mohli účastnit náslechů ve vozidle při praktickém vıcviku v jízdě. Učitelé by se už také nemuseli povinně účastnit zkušebních testů. To by podle Kolovratníka mělo zjednodušit práci autoškol.

Návrh dále počítá s možností provádět každou část zkoušky z praktické jízdy motocyklů před jinım komisařem, a tak hodnotit každou ze dvou částí praktické zkoušky samostatně, což by podle skupiny mělo ulevit komisařům i žadatelům.

„Těm navíc chceme prodloužit šestiměsíční lhůtu pro opravné zkoušky na dvanáct měsíců v návaznosti na omezení počtu opravnıch pokusů,“ dodal Kolovratník. Žadatelé o řidičskı průkaz na motocykl tak budou moci – v případě že neuspěli na začátku podzimu – dokončit zkoušky na jaře.

Stát vedle toho připravuje tzv. řidičskı průkaz na zkoušku. Řidičům by v případě jeho přijetí mělo do dvou let od získání řidičského oprávnění hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestnıch bodů místo běžnıch dvanácti.

Začínající řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po spáchání jednoho přestupku. Opatření by mělo bıt součástí připravovanıch změn bodového systému, které by se měly uskutečnit ještě letos.