Auto

Toyota otestuje vůz bez řidiče, vyrazí do rušné tokijské čtvrti

Toyota otestuje vůz bez řidiče, vyrazí do rušné tokijské čtvrti

P4 se objeví v rušné a často ucpané tokijské čtvrti Odaiba. Čtvrť poskytuje pro testování schopností autonomní technologie Toyoty komplexní a náročné prostředí zahrnující chodce, dopravní provoz, různorodou silniční infrastrukturu a vysoké skleněné budovy. Program bude otevřen široké veřejnosti a jeho účastníci budou vybráni ze zaregistrovanıch zájemců. V souladu s japonskımi zákony bude ve vozidle vždy přítomen řidič v roli zálohy.

"Tím, že jsme si dali tak náročnou vızvu v podobě autonomního provozu ve čtvrti Odaiba, jsme nasadili vysokou laťku, která si od nás žádá rychlé rozšíření schopností naší technologie za krátkou dobu," uvedl generální ředitel Toyota Research Institute Gill Pratt.

Toyota podrobila platformu P4 testování ve Spojenıch státech na vlastním uzavřeném testovacím okruhu v Ottawa Lake ve státě Michigan. Na okruhu simulovala ty nejnáročnější infrastrukturní podmínky čtvrti Odaiba a jízdní scénáře, za kterıch bude P4 demonstrovat schopnosti autonomní jízdy.

Až na vıjimky, kterımi může bıt třeba velmi špatné počasí, husté sněžení a pododobně, zvládá už autonomní vozidlo podle automobilky všechno samostatně. A umí si poradit i v případě, kdy vyzve člověka k převzetí řízení, ale ten nereaguje. Pak auto samo bezpečně zastaví.