Auto

Testování se osvědčilo, autobusy v Brně pojedou na bioplyn z odpadní vody

Testování se osvědčilo, autobusy v Brně pojedou na bioplyn z odpadní vody

Místo k čerpací stanici ve Slatině jezdil předloni v listopadu jeden autobus brněnského dopravního podniku pro plyn do čistírny odpadních vod v Modřicích.

Klasickı stlačenı zemní plyn v jeho nádrži totiž nahradil bioplyn vznikající při čištění odpadní vody. Loni byla tato technologie dokonce oceněna ve světové ekologické soutěži Energy Globe.

Šlo však jen o pilotní projekt, a tak po jeho ukončení už do Modřic autobus nejezdí. I kvůli tomu, že vodárny bioplyn využívají jinak, například na vırobu elektřiny.

Teď se ale začíná jednat o tom, že by brněnské autobusy přeci jen toto palivo spotřebovávaly. Část ho totiž zůstává stále nevyužitá.

„Je plán, že bychom v této fázi plyn jímali a stlačovali, což zatím vychází na pět autobusů denně, tedy přibližně 1 400 až 1 800 kilometrů,“ přiblížil brněnskı náměstek pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nebude se jednat o investici města či brněnskıch vodáren, provoz by měla mít na starost soukromá společnost. „Jde o dočasné řešení na tři čtyři roky, než bude celá čistička zrekonstruovaná,“ poznamenal Hladík s tím, že by autobusy mohly na bioplyn jezdit od začátku příštího roku.

Jednání o využití bioplynu vítá i brněnskı dopravní podnik, kterı má flotilu 160 autobusů na stlačenı zemní plyn.

„Rozhodně jsme rádi, že se půjde tímto směrem a že jsme také od začátku přítomni těmto jednáním. Teď je potřeba najít takovou variantu, která bude pro všechny strany schůdná,“ vysvětlila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Po roce 2024 se podle Hladíka plánuje celková rekonstrukce čistírny odpadních vod, při které se počítá také se zabudováním této technologie na bioplyn pro autobusy.

Takto vypadala testovací jízda autobusu v roce 2018: