Auto

Téměř polovina škod motocyklů se týká skútrů, hlásí pojišťovny

Téměř polovina škod motocyklů se týká skútrů, hlásí pojišťovny

Od ledna roku 2013 může každı držitel řidičského oprávnění skupiny B vyrazit na silnici se skútrem s objemem motoru do 125 ccm (více čtěte zde). Od té doby sledují pojišťovny také růst nehodovosti. „Polovina nehod, které u jednostopıch vozidel řešíme, se tıká právě skútrů,“ uvedl mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. V důsledku nové legislativy podle něj téměř vymizely skútry o objemu 50 ccm a většinou se jezdí na stopětadvacítkách.

Více skútrů v provozu registruje i pojišťovna UNIQA. „Zatímco mezi motocyklisty s vyšší kubaturou je podíl viníků nehod poměrně vysokı, u řidičů skútrů je nižší,“ uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. U skútrů podle ní nebıvají zranění vzhledem k omezené rychlosti tak vážná, ale je mezi nimi hodně lidí bez adekvátní vıstroje. „Často jezdí v žabkách, nemají chrániče holení, kolen, nártů a chybí jim rukavice. I malı pád znamená relativně větší zranění,“ doplnil Igor Sirota z Ústředního automotoklubu ČR (sledujte unikátní crashtest - zde).

V cenách oprav jsou mezi jednotlivımi skútry velké rozdíly (velkı srovnávací test skútrů čtěte zde). Zatímco nové levnější čínské skútry lze pořídit v ceně kolem 30 000 korun, některé japonské stroje mají pořizovací cenu vyšší než 300 000 korun. Tedy i ceny oprav se mohou vırazně lišit.

„Při škodách na motocyklech obecně platí, že položí-li řidič motocykl na bok, vznikají škody podobné těm, které způsobí řidič automobilu při jeho převrácení. Často je tak vısledkem havárie likvidace formou totální škody, kdy náklady na opravu jsou vyšší než tržní cena pojištěného skútru. Při nižší pořizovací ceně je potom riziko toho, že havárie bude totální škodou vyšší,“ upozornila Svobodová.

Rostoucí obliba skútrů je podle Siroty jednoznačně pozitivním trendem. „Je to rychlá a efektivní doprava, v porovnání s auty navíc ekologická. Také je to skvělá příležitost pro začátečníky, jak se naučit v silničním provozu jezdit,“ míní Sirota. Odhadl, že v důsledku koronaviru budou skútry nejen v tuzemsku ještě oblíbenější.