Auto

Tajné projekty Porsche: parádní dodávka i puristický roadster pro rebely

Tajné projekty Porsche: parádní dodávka i puristický roadster pro rebely

„Vizionářské studie konceptů představují jakousi studnici nápadů, z níž mohou čerpat návrháři budoucích modelů Porsche, kdy kombinují naši silnou tradici s průkopnickımi technologiemi budoucnosti,“ komentuje Oliver Blume, předseda představenstva automobilky.

Časem budou vybrané studie k vidění i fyzicky: Muzeum Porsche totiž v roce 2021 zařadí tyto modely mezi prezentované exponáty.

Porsche Vision Spyder
Porsche Vision Spyder
Porsche Vision Spyder
Porsche Vision Spyder
84 fotografií

Proces návrhu začíná skicou. Ta se v dalším kroku vizualizuje do podoby 3D modelu. Když nastane čas nápad rozvinout, vyrobí se malé modely v měřítku 1:3, po nichž následují modely v měřítku 1:1. „Virtuální svět je prvním krokem, ale zejména v případě neobvyklıch modelů je nutné poznat je v reálu, abyste vnímali, zda má vůz malé, velké nebo nezvyklé proporce,“ říká Michael Mauer, šéfdesignér legendární značky. „Na rozdíl od vıvoje sériového modelu, kde se vždy vyvíjí několik modelů s odlišnım stylistickım ztvárněním, se projekty vizí zaměřují na model jedinı, sloužící jako jakısi protagonista ústřední myšlenky,“ popisuje.

Porsche Design Studio zaměstnává přes 120 návrhářů, specialistů na interiéry, exteriéry, barvy a materiály, stavitele modelů, modeláře a konstruktéry studií. „Porsche záměrně provozuje pouze jediné návrhářské studio nacházející se bezprostředně vedle vıvoje,“ říká Michael Mauer. „Naším epicentrem je Weissach. Namísto toho, abychom otevírali moderní návrhářská studia ve vzdálenıch metropolích Severní Ameriky či Asie, přijíždějí návrháři z celého světa do Porsche ve Weissachu, aby zde vytvářeli nejnovější sériové sportovní vozy a automobilové vize přímo v srdci naší značky.

Michael Maurer vyjmenovává tři nejvıraznější koncepty celé odhalené série:

Porsche 919 Street

Porsche 919 Street (2017) bylo vyvinuto na základě technologie monopostu pro vytrvalostní závody v Le Mans Porsche 919 Hybrid. Uvnitř je uhlíkovı monokok a hybridní pohon se systémovım vıkonem 900 PS, díky němuž Porsche 919 vybojovalo celou řadu vítězství v závodu Le Mans. Se závodním speciálem se shodují i rozměry vozu a rozvor.

Porsche 919 Street

Porsche Vision Spyder (2019) se spartánskım puristickım kokpitem, typickımi mřížkami chladiče nad motorem uprostřed, červenımi dekorativními prvky a náznakem stabilizačních žeber vzadu připomíná na první pohled Porsche 550–1500 RS Spyder z roku 1954. Ostře řezanı roadster nese přezdívku „Little Rebel“, která odkazuje na ikonu padesátıch let Jamese Deana, kterı se právě v modelu Porsche 550 Spyder zabil (čtěte více).

Porsche vision “Renndienst”

Porsche „Renndienst“ (2018) je volnou interpretací konceptu prostorného rodinného vozu až pro šest cestujících. Návrhářskı tım vytvořil futuristickou „kosmickou loď“ s atraktivními proporcemi. Záchranářská dodávka má bıt ukázkou toho, že designérské prvky Porsche umí návrháři přenést do segmentu, v němž se značka vůbec nepohybuje. Řidič sedí na sedadle nezvykle umístěném uprostřed. Čistě elektrickı pohon najdeme v prostoru pod podlahou.