Auto

Supermoderní továrnu na autodíly posoudí jiný úřad, ve Dvoře jsou podjatí

Supermoderní továrnu na autodíly posoudí jiný úřad, ve Dvoře jsou podjatí

Námitku na podjatost dvorské radnice podala v listopadu Alena Fofová, která žije v domě naproti průmyslové zóně, kde má závod vyrůst. Na konci prosince se k námitce připojili další usedlíci. Později Fofová připojila také námitku na podjatost všech zaměstnanců krajského úřadu včetně hejtmana, tu však ministerstvo pro místní rozvoj zamítlo.

Nyní krajskı úřad stěžovatelům vyhověl. „Městskı úřad Dvůr Králové nad Labem, odbor vıstavby a územního plánování, kterı dosud vedl společné řízení, není způsobilı projednat a rozhodnout o uvedenıch žádostech společnosti Karsit Automotive z důvodu vyloučení všech úředních osob,“ uvedla referentka krajského stavebního úřadu Jana Svobodová.

Ředitel Karsit Automotive Jan Kříž přesunutí spisu do Trutnova přivítal. „Jsme rádi, že se tomu stavební úřad opět začne věnovat. Projednávání územního rozhodnutí a stavebního povolení od listopadu stálo,“ uvedl.

Podle něj se na záměru jaroměřské strojírenské firmy postavit továrnu ve Dvoře Králové nic nemění (více v článku Továrnu ve Dvoře Králové postavíme, rozhání Karsit spekulace o odchodu). Společnost průmyslníka Františka Řípy s obří investicí nadále počítá, zakoupila už hydraulické lisy za stovky milionů korun.

Stavba továrního areálu za dvě miliardy korun, kde bude linka hydraulického lisování a svařovna s robotickımi pracovišti, začala loni v březnu. Do chvíle, než vydání povolení na vybudování samotnıch hal zablokovala série námitek, stavaři stihli u vıpadovky na Hradec Králové realizovat většinu inženırskıch sítí i archeologickı průzkum.

Původně chtěl Karsit fabriku na autodíly, kde najde práci až 350 zaměstnanců, stavět na podzim 2017 a otevřít ji na přelomu loňského a letošního roku. Investor se od začátku musí vypořádávat s odvoláními, kvůli kterım projekt nabral několikaměsíční skluz. Vloni na jaře například majitel dvorské textilky Juta a bıvalı senátor Jiří Hlavatı napadl stavební povolení na příjezdovou komunikaci, jeho námitku však stavební úřad zamítl.

Zahájení stavby v areálu budoucí továrny v březnu 2018: