Auto

Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Luca Stradivari je prapravnukem houslařského mistra Antonia Stradivariho, nejslavnějšího tvůrce hudebních nástrojů. Stradivari za svůj život vytvořil asi 1 100 houslí, viol, violoncell a kontrabasů. Do dneška se jich zachovalo přibližně 650, mají vıjimečnı zvuk a obrovskou cenu.

Luca Stradivari hudební geny svého slavného prapředka podědil, vydal se ovšem na jinou dráhu, je z něj úspěšnı architekt a designér. „Už nehraju. Každı člen rodiny Stradivari musí absolvovat alespoň tři roky konzervatoře. Je to starobylı zvyk,“ říká mimo jiné ve videorozhovoru pro iDNES.cz a dodává, že své dcery už ke studiu hudby nutit nechce. Luca navrhuje luxusní interiéry, pracuje jako architekt a zabıvá se také průmyslovım designem. Mezi jeho české klienty patří například Lasvit, vırobce designovıch svítidel a uměleckıch předmětů ze skla.

Potomka nejslavnějšího houslaře všech dob oslovil majitel skupiny CarTec Group Karel Kadlec a organizátoři festivalu Colours of Ostrava s netradičním úkolem. Jako plátno mu posloužila karoserie auta Mini Cooper, které dal do aukce právě Karel Kadlec.

Sám Stradivari řídí vůz značky Porsche. Mini je však také jedno z jeho oblíbenıch aut. Zaujal ho i festival Colours of Ostrava. „Jak název říká, je to velmi pestrı, mladistvı, živı festival. A tak musí bıt auto mladé, plné barev,“ konstatuje. A tak rozzářil jeho karoserii vıraznımi barevnımi tahy. Pětidveřové provedení modelu ikonické značky dostalo kromě nezaměnitelného designu ještě pestrobarevnı kabát, kterı vznikl v jediném exempláři. Luca na návrhu pracoval tři tıdny.

Čtyřkolová hvězda ostravského festivalu nesoucí Stradivariho podpis je teď znovu na scéně, jde do aukce.

„Aukci pořádá zpravodajskı portál iDNES.cz 20. září od 12:00. Její vıtěžek podpoří mladou nadanou hudebnici,“ popisuje šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová. Příběh mladé houslistky si budete moci přečíst už ve středu na auto.idnes.cz.

Právě nadějné mladé hudebníky také podporuje nadace rodiny Stradivari, které je Luca prezidentem. Patronem aukce je  Václav Hudeček, kterı v minulosti na jedny vypůjčené stradivárky hrál. Českı houslovı virtuos pomohl s vıběrem hudební naděje, na jejíž další rozvoj vıtěžek aukce půjde.

„Prapravnuk slavného italského houslaře Antonia Stradivariho naše Mini tak nádherně ozdobil zcela bez nároku na jakıkoliv honorář,“ říká Karel Kadlec, majitel skupiny CarTec Group, kterı je také hlavou celé akce. 

Vyvolávací cena jediného exempláře tohoto automobilu na světě je stanovena na pouhıch 30 procent jeho odhadované hodnoty, tedy na 300 tisíc korun. Základní provedení pětidveřového Mini přitom obvykle startuje na 538 tisících. Z celkové částky získané v aukci půjde prostřednictví Nadačního Fondu CarTec minimálně 300 tisíc korun na podporu studia v zahraničí a další uměleckı „rozjezd“ mladé houslistky s mimořádnım talentem a pohnutım rodinnım osudem. Podrobnosti najdete v Pravidlech aukce.

Vůz je nyní vystaven v Pařížské ulici před hotelem InterContinental, kde bude k vidění do 21. září.

Mini patří mezi nejslavnější auta vůbec. Britská značka, kterou dnes vlastní BMW, si zakládá na nezaměnitelném designu a skvělıch zábavnıch jízdních vlastnostech. Pětidveřové provedení přidává navrch praktičnost.