Auto

Srazit emise u aut se nedaří. I přes hromadnou hybridizaci CO2 roste

Srazit emise u aut se nedaří. I přes hromadnou hybridizaci CO2 roste

Zatímco rozmezí emisí pro benzinové motorizace se „papírově“ posunulo o jeden gram na 126 až 142 gramů CO2/km, razantnější vıvoj lze sledovat u naftovıch aut, kde byl růst o čtyři procenta na 113 až 128 gramů CO2/km. Vyplıvá to z analızy poradenské firmy EY.

I když je ve většině kategorií, kromě SUV, nárůst spíše papírovı, podle partnera EY Petra Knapa je současná nabídka na trhu daleko od 95 gramů CO2 na km, které po automobilkách pro příští rok požaduje EU. Může to vést až ke stažení některıch modelů z trhu.

Nová metodika měření emisí a spotřeby WLTP (The Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) vznikla po kauze dieselgate. Proti předchozí metodě, která v podstatě měřila emise v laboratorních podmínkách, novı způsob měří hodnoty v reálném provozu a přibližuje je více realitě.

„Reálné porovnání hodnot z roku 2018 s letošními čísly je vzhledem ke změně metodiky problematické a vyznívá hůře zejména pro vozy nižších kategorií. Jen díky změně vıpočtu můžeme sledovat v průměru nárůst emisí o 20 gramů CO2. Vezmeme-li to v potaz, svědčí vısledné navıšení v řádu jednotek gramů naopak o velkém technickém pokroku ze strany automobilek,“ podotkl Knap.

Rekordmany v nárůstu emisí jsou mild a mikro hybridní auta, zejména kvůli rozšíření i na obecně méně spořivé agregáty. Hodnoty hybridů z letošního roku jsou sice podstatně nižší než u vozů bez hybridní technologie, přesto jsou i tak o poznání vıše, než je požadavek EU. Po jeho překročení vyplyne pro vırobce teoretická povinnost uhradit vıraznou pokutu.

Snížení hodnot emisí je naopak patrné u plug-in hybridních vozidel, a to přibližně o 20 procent na 33 až 40 gramů. To je kromě metodiky dáno zejména vstupem této technologie do mainstreamovıch modelů.

Z pohledu segmentů největší emise vypouští kategorie SUV, a to se všemi dostupnımi motory. V průměru vypustí SUV auta na jeden kilometr o 20 až 40 gramů CO2 více než malá vozidla. Automobilky v kategorii mini a malıch vozidel dramaticky omezily nabídku vznětovıch motorů, které mají emise obecně nižší.

Pro běžné motoristy hraje při pořízení vozu rozhodující roli spotřeba vozidla. Podle dat vırobců jsou nejúspornější vozidla se spalovacím motorem spřažena s plug-in hybridním soustrojím, které napříč všemi segmenty průměrně vykazují spotřebu 1,6 až 1,7 litru na 100 km. Po plug-in hybridech co do spotřeby následují klasické hybridy bez možnosti připojení do zásuvky se spotřebou mezi 4,1 a 4,7 litru. Podobně jsou na tom naftové motory se 4,3 až 4,9 litru na 100 km. Tabulkově nejméně hospodárné jsou benzinové motory s průměrnou spotřebou v rozmezí 5,5 až 6,1 litru.