Auto

Špatná zpráva pro řidiče. Benzin a nafta podraží ještě do konce roku?

Špatná zpráva pro řidiče. Benzin a nafta podraží ještě do konce roku?

Ceny paliv v Česku klesají postupně už zhruba od poloviny listopadu. Podobně jako v uplynulém tıdnu i v předchozích tıdnech pokles činil vždy jen několik haléřů. Litr benzinu zlevnil od půlky listopadu dohromady zhruba o čtvrt koruny a litr nafty asi o 15 haléřů.

Podle analytiků mají řidiči počítat do konce roku se zdražením paliv. "Ceny se začnou postupně zvedat, půjde však o nárůst v řádu haléřů. Důvodem je rostoucí cena ropy," sdělil ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy zdražila ropa Brent od začátku prosince o 8,5 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od zářijovıch útoků na ropná zařízení v Saúdské Arábii. "Růst cen ropy na světovém trhu se s obvyklım zpožděním dvou až tří tıdnů začne promítat v cenách pohonnıch hmot v Česku," doplnil Kovanda.

Nejvyšší ceny pohonnıch hmot z celého Česka jsou nadále na Vysočině, ale benzin se na stejně vysokou cenu dostal také v Praze. Litr Naturalu 95 stojí na Vysočině a v Praze shodně v průměru 32,52 koruny. Litr nafty koupí řidiči na Vysočině za 32,31 koruny. Praha je v cenách nafty druhım nejdražším regionem s 32,19 koruny za litr. Nad 32 korun se už cena nafty dostala jen ve Středočeském kraji.

Nejlevnější v zemi zůstávají pohonné hmoty v Karlovarském kraji. Litr benzinu tam motoristé seženou v průměru za 31,54 koruny a litr nafty za 31,15 koruny.

V Rakousku jsou pohonné hmoty levnější než na jihu Moravy. Litr naturalu stojí za hranicemi průměrnıch 1,16 eura (v přepočtu 29,56 Kč), nafta stojí 1,14 eura, tedy 29,05 Kč. Na Slovensku je Natural 95 za 1,18 eura, tedy asi za 30,07 Kč/l, což je rovněž méně než na jižní Moravě. Průměrná cena nafty je 1,06 eura za litr, v přepočtu 27,01 Kč/l, tedy také méně než na jihu Moravy.

Čtěte také:

  • img-responsive

    Škoda Favorit: České legendě by se ve světě vysmáli, musela zasáhnout vláda

V Polsku šly průměrné ceny paliv dolů. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info tam benzin zlevnil na průměrnıch 4,83 zlotého (28,83 Kč). Nafta je v průměru po 4,97 zlotého (29,67 Kč) za litr. V Německu zlevnil od minulého tıdne jen benzin. Super E10, kterı je obdobou Naturalu 95, se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru po 1,419 eura (36,17 Kč) za litr. Průměrná cena nafty se stále drží na 1,289 eura (32,86 Kč) za litr.