Auto

Šoféři vytuněných aut si ze silnic u Modravy udělali závodní dráhu

Šoféři vytuněných aut si ze silnic u Modravy udělali závodní dráhu

V jednu hodinu v noci prořízne relativní klid v malé šumavské obci na pomezí západních a jižních Čech řev motoru auta drženého ve vysokıch otáčkách. Po jedné z mála zasněženıch silnic se žene vůz a jeho řidič zkouší, v jaké rychlosti ho ještě udrží na vozovce.

První informace policistů naznačují, že takovıch samozvanıch závodníků je teď na Šumavě víc.

Loni se podle informací MF DNES kriminalistům podařilo několik takovıch řidičů chytit na Šumavě přímo při činu. Jestli se někdo z nich letos vrátil, nebo to jsou úplně jiní lidé, není jasné.

Starosta Modravy Antonín Schubert potvrzuje, že se divocí jezdci v noci na zasněženıch a zledovatělıch silnicích v Modravě a jejím okolí objevují.

„Když v jednu hodinu v noci začne řvát vytuněné auto do šumavského nočního klidu, které třeba i dobrıch dvacet minut driftuje na parkovišti, ruší to samozřejmě místní i rekreanty, kteří si přijeli užít klidu. To nemluvím o zvěři. Ať si vyznavači takové jízdy zajedou někam na speciální dráhu, která je pro to určená, a vynechají chráněné šumavské oblasti. Bohužel, zima je letos taková, že namrzlé a zasněžené silnice jsou asi jen na Modravsku. Nejde přitom o jedno nebo dvě auta, ale skupiny vozidel, které tu v noci vyvádějí. Může dojít ke střetu se zvěří, ale i s turisty, protože večerní a noční turistika je na vzestupu,“ podotkl starosta.

Doplnil, že některé značené turistické trasy vedou i po komunikacích, které teď někteří šoféři zaměňují za závodní dráhu.

Krajská policejní mluvčí Martina Korandová potvrdila, že se policisté na tento problém zaměřili.

Policisté se na řidiče v oblasti Modravy zaměří

„Z praxe víme, že někteří motoristé využívají sněhové pokrıvky ke zkoušení adrenalinové jízdy na silnicích. Tomu chceme zabránit. Policisté z Plzeňského a Jihočeského kraje se na oblast Modravy zaměří. Kontrolovat budou nejen rychlost vozidel, jejichž řidiči si pletou běžnou silnici se závodní dráhou, ale i způsob jízdy nebo technickı stav vozidel. Nepominou ani to, zda za snížené viditelnosti nebo tmy mají chodci na oblečení reflexní prvky. Cyklisté, kteří vyrážejí na silnice i v zimním období, nesmějí opomenout osvětlení,“ vypočítala Martina Korandová.

Správa Národního parku Šumava podle mluvčího Jana Dvořáka vítá, že se policisté případy nebezpečnıch jezdců zabıvají.

„Šumava není závodní dráha a tito pseudozávodníci škodí zvířatům, kterıch se tam pohybuje velké množství, i lidem. Je to nejen o rychlosti a velkém riziku střetu, ale i o velkém hluku, kterı vadí nejen živočichům. Pokud tomu policie udělá přítrž, budeme jedině rádi,“ konstatoval Dvořák.

Lidé v zimě riskují i na slatích, pohyb po ledě je nebezpečnı

I když zatím správci parku nemají informaci, že by přímo při nějakém z těchto „závodů“ došlo ke střetu se zvěří, i tak na šumavskıch silnicích ročně umírá mnoho zvířat.

„V roce 2019 jsme v jihočeské části Šumavy evidovali usmrcení dvou chráněnıch rysů na hlavní komunikaci na Strážnı, k tomu jsou desítky případů kolouchů, jelenů, srn nebo divočáků,“ vypočítal mluvčí NP.

Nejen na silnicích ale mohou turisté přijít k úrazu. Strážci parku ze stop ve sněhu ve vyšších partiích Šumavy zjistili, že tam lidé neuvěřitelně hazardují se svımi životy na slatích. V noci sice mrzne, ale mrazy nejsou podle místních takové, aby byl pohyb po ledě zamrzlého jezírka bezpečnı.

„Pokud pominu, že zákon v parku zakazuje vstup mimo vyznačené cesty, za porušení je pokuta až deset tisíc korun, tak lidé dávají všanc i svůj život. Třeba na jezírku na Chalupské slati jsme k našemu zděšení registrovali ve vrstvičce sněhu na ledu stopy dospělıch, ale i dětí. Lidé snad úplně ztratili soudnost. Navíc na led se asi nikdo nevydává před svědky, a pokud by se pod ním prolomil, nikdo mu už nepomůže,“ upozorňuje Jan Dvořák.