Auto

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Jednačtyřicetiletı Ivo Raisr přitom autobus nikdy neřídil. „Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto,“ řekl pro ČTK muž, kterı se živí jako softwarovı specialista.

Nečekaná událost postihla posilovı spoj žlutıch autobusů RegioJet, kterı pro firmu zajistila společnost Eurospedice.

Řidič zkolaboval krátce po čtvrt na osm na čtyřproudé silnici nedaleko odbočky na Jablonec nad Nisou.

„Cestující seděl na sedadle číslo tři a koukal k sobě do počítače. Najednou ucítil ránu a zjišťoval, co se děje. Zvedl hlavu a viděl, že řidič omdlel a padá ze sedačky dolů. Přiskočil k němu a chytil volant. Jinı cestující mu pomohl dát řidiče na stranu, aby se dostali k pedálům. Cestující pak pomalu dojel s autobusem na čerpací stanici, kde všichni počkali na pomoc,“ uvedla mluvčí Student Agency, pod kterou RegioJet spadá, Alžběta Nečasová.

V autobusu jela i Eliška Machová z Liberce, které seděla na zadní sedačce. „Těsně za sjezdem na Jablonec jsem si všimla, že najíždíme do vysoké žulové stěny, která je hned za svodidly. Říkala jsem si, že asi narazíme. Pak přišla velká rána a autobus najednou začal prudce zahıbat doleva. Těsně před svodidly se ale srovnal a jel rovně,“ popsala Machová.

V té chvíli totiž převzal kontrolu nad vozidlem jeden z pasažérů. Cestující pak zavolali záchranáře, kteří na ně počkali na benzinové pumpě.

Machová uznává, že se muž zachoval jako hrdina. „Zachránil nám všem život. Pobavilo mě, že po chvíli, kdy z autobusu vystoupil a situace se uklidnila, žertem prohlásil, že si vždycky chtěl vyzkoušet řídit autobus,“ dodává Machová.

Cestující pak přestoupili do jiného autobusu. Společnost Eurospedice pak hrdinovi poděkovala. A k podobnému kroku se chystá i Student Agency, podle Nečasové dostane muž dárek v podobě jízdenek na vlaky či autobusy.

„Pokud to tak skutečně bylo, že se jeden z cestujících chopil řízení autobusu, tak se jedná o neuvěřitelnı heroickı čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála padesáti lidí,“ řekl mluvčí policie Vojtěch Robovskı.

Duchapřítomnou reakci cestujícího ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. „Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ řekl.

Policisté přijali oznámení o kličkujícím autobusu

Podle Robovského dostali policisté oznámení o kličkujícím autobusu, kterı narazil do svodidel.

„Podle předběžnıch informací řidič autobusu pravděpodobně vlivem nějaké zdravotní komplikace zřejmě zkolaboval. Po nárazu do svodidel údajně vypadl zpoza volantu,“ uvedl Robovskı s tím, že přesnou příčinu a okolnosti události objasní až další vyšetřování.

Řidiče autobusu pak odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově. „Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření,“ dodal Georgiev.