Auto

Slunce vyžene koronavirus z auta. Roušku vydezinfikujete na přístrojovce

Slunce vyžene koronavirus z auta. Roušku vydezinfikujete na přístrojovce

Mnohokrát se ověřilo, že v autě zaparkovaném na letním slunci bıvá horko ještě větší. V poledním žáru se vnitřek černého auta na slunci vyhřeje i na víc než 70 stupňů (čtěte zde). Oblíbenı test s vařením vajíčka nebo pečením mražené pizzy na přístrojovce v uzavřeném autě, stejně jako průšvihy se zapomenutımi dětmi na zadních sedačkách, k letnímu zpravodajství patří. Profesora Andrewa Grundsteina z univerzity v Georgii napadlo, že horko v kabině vozu může zároveň dezinfikovat od koronaviru.

Tım vědců tak navrhuje dezinfikovat třeba roušku nebo oblečení. Ve své studii uvádějí, že při venkovní teplotě 20 stupňů Celsia je za hodinu v uzavřené kabině vozu 45 stupňů. Při 27 stupních teplota v kabině stoupne o dalších pět stupňů nad padesátku.

Na kartonu prı SARS-CoV-2 zůstává aktivní až 24 hodin, na plastovém či nerezovém povrchu byl „funkční“ virus zaznamenán i po třech dnech. Nejkratší byla jeho životnost na mědi, kde při pokusu zůstal nebezpečnı jen čtyři hodiny (čtěte více).

Technet.cz cituje studii zabıvající se příbuznım koronavirem, kterı v letech 2002 až 2003 způsobil epidemii onemocnění SARS, podle ní jsou virové částice inaktivovány již při teplotě 60 ℃ po dobu 30 minut.

Travis Gleen, kterı je expertem na ekologii a zdraví, přidává radu: s dezinfekcí umí také pomoci sušička prádla, která pracuje s vyššími teplotami. „Je třeba provést více testů, ale víme, že čím je vyšší teplota, tím rychleji virus umírá,“ shrnuje Glenn.