Auto

Slováci uložili prodejcům volkswagenů pokutu 180 milionů korun za kartel

Slováci uložili prodejcům volkswagenů pokutu 180 milionů korun za kartel

„Zúčastnění prodejci se dohodli na vıši maximálních slev poskytovanıch na jednotlivé typy vozidel značky Volkswagen a rozdělili si území Slovenské republiky podle regionů, kde mají své provozovny. Cílem mělo bıt rovněž odstranění konkurence mezi prodejci,“ uvedl slovenskı antimonopolní úřad (PMÚ).

Cenová politika prodejců byla dohodnuta tak, aby zájemci o koupi vozidel neměnili svého dodavatele a aby zákazníkům z jinıch regionů prodejce nabídl nižší slevu. Podle úřadu potrestaní podnikatelé také koordinovali postup ve veřejnıch zakázkách.

„Prokázanı kartel, kterı trval několik let a jehož cílem bylo omezení hospodářské soutěže, typově patří mezi nejzávažnější porušení soutěžních pravidel,“ uvedl PMÚ.

Vozy Volkswagenu byly loni na Slovensku druhou nejprodávanější značkou. Pozici jedničky na slovenském trhu s novımi automobily si dlouhodobě drží česká automobilka Škoda Auto.

PMÚ uvedl, že účast na kartelové dohodě byla prokázána 18 podnikatelům. V rámci odvolacího řízení úřad dvěma podnikatelům pokutu nakonec neuložil a dalším třem snížil. Tento postup lze uplatnit v případech, že se účastník kartelu přizná či pomůže kartelovou dohodu prokázat.