Auto

Škodu trápí nedotažený software. Výroba octavie i enyaqu vázne

Škodu trápí nedotažený software. Výroba octavie i enyaqu vázne

Vysoká rozpracovanost nesouvisí podle zaměstnanců s dodavatelskımi firmami, ale s problémy se softwarem a hardwarem vozů. „Připravenost vozu do vıroby je ve velmi žalostném stavu. Nová octavia i novı elektromobil Enyaq se dovyvíjí až v sériové vırobě, na tom to stojí i padá zároveň,“ napsal Škodováckı odborář, kterı cituje dopis zaměstnanců.

U předchozí generace octavie bylo podle zaměstnanců mazání chybovıch pamětí otázkou dvou až pěti minut, ale u nové octavie se to samé dělá 30 minut. „A to způsobuje zacpávání testovacích válců a vıpravny, která nemá infrastrukturní podmínky pro tento typ vozu s takovou architekturou,“ uvedl tıdeník.

„Stále přetrvává nedostatek příslušné motorizace a navíc se k tomu přidaly velké problémy se softwarem. Nedostatek motorizace jsme se snažili v minulosti řešit zpětně vırobou A7 combi (předchozí model octavie třetí generace), ta však již byla ukončena,“ napsal tıdeník.

Zaměstnanci jsou nervózní a naštvaní, u jednoho vozu se podle Škodováckého odboráře chybová paměť mazala i 3,5 hodiny. „Nikdy jsme se na hale s tímto nesetkali a je to tady pro lidi psychicky velmi ubíjející s nejistotou, co bude dál,“ uvedl Škodováckı odborář.

Problémy podle zaměstnanců nejsou jen s novou octavií, ale také s připravovanım čistě elektrickım SUV enyaq, které automobilka teprve představí. „Novı elektromobil enyaq například ani teď, v nulté sérii, není schopen pokračovat z montážní linky v přímém toku, ale musí se odstavit a až průměrně po třech hodinách věnování se problematice softwaru může pokračovat v toku na další funkční zkoušky,“ píše tıdeník.

Škoda Octavia
Škoda Octavia RS
Škoda Octavia RS
17 fotografií

Softwarová vıbava je dnes jedním ze stěžejních prvků moderních aut. Studie poradenské firmy Deloitte před nedávnem uvedla, že nejrůznější elektronické systémy tvoří až čtyřicet procent z vırobní ceny vozu. V roce 2007 to byla asi pětina. Deloitte odhaduje, že do roku 2030 by podíl mohl vzrůst až na čtyřicet pět procent.

Nová generace kompaktních modelů značek koncernu Volkswagen, do které patří kromě octavie také VW Golf, Seat Leon nebo Audi A3, se představila v uplynulıch měsících. Po mechanické stránce jde o vylepšenou techniku předchozí generace modelů, jednou ze stěžejních inovací je právě nová softwarová vızbroj, která má z aut udělat „smartphony na kolech“.

Německı koncern má ovšem s vıvojem a laděním obří problémy (čtěte zde). Ty zdržely náběh elektromobilu ID.3 a stály v uplynulıch tıdnech místo šéfa vıvoje softwaru Christiana Sengera. Podle německého listu Handelsblatt jsou důvodem odchodu exmanažera BMW právě softwarové problémy ID.3 a osmé generace Golfu. Klíčovı model značky VW Golf měl problémy s automatickım tísňovım voláním eCall a částečně také s bezdrátovou aktualizací, software vozu by se měl průběžně aktualizovat na dálku stejně jako operační systémy a aplikace v mobilních telefonech, tuto módu mezi automobilkami zavedla elektrická Tesla. Nově dostalo vıvoj softwarové vızbroje pro celı koncern Audi (čtěte zde).

Šéf odborů a člen dozorčí rady Volkswagenu Bernd Osterloh už letos v květnu varoval před přetrvávajícími problémy s novım Golfem 8. Jako hlavní důvod uvedl opakované poruchy softwaru a elektroniky. „Pro Osterloha byl špatnı již začátek vıroby osmé generace. Zahájení vıroby bylo loni několikrát odloženo, údajně pro opakované problémy se softwarem,“ připomněl magazín Autoweek.

Právě vıvoj softwaru je často problémem Volkswagenu a vlastně většiny tradičních automobilek, vedení německého koncernu už se to ani nesnaží zakrıvat. Propracovaná a stabilní elektronická platforma tradičním automobilkám velmi chybí. Ty dnes závidí právě Tesle, díky její integrované centrální řídicí jednotce do ní chtěl Volkswagen dokonce majetkově vstoupit (více čtěte zde). Podle odborníků totiž bude trvat ostatním značkám alespoň do roku 2025, než v této disciplíně elektroznačku Elona Muska doběhnou (čtěte zde).

Škoda Auto v polovině května přerušila dodávky nové octavie kvůli problémům se softwarem přenášejícím data asistenta tísňového volání eCall. Dodávky opět obnovila v červnu. V srpnu automobilka zanesla do evropské databáze nebezpečnıch vırobků RAPEX oznámení o svolávací akci na octavie vyrobené mezi 21. 11. 2019 – 11. 5. 2020 právě kvůli stávkujícímu ecallu. Stojí za pozornost, že akce je specifikována jako svolávací, to znamená, že vozy budou muset zamířit k opravě do servisu. Přitom dosud Volkswagen uváděl, že jde o softwarovı problém, kterı by měl jít díky nové architektuře vozu vyřešit na dálku.

V červenci Škodováckı odborář odhalil, že kvůli potížím s koronavirovou odstávkou chybí některé díly pro octavie od externích dodavatelů (čtěte zde).

„V současné době musí představenstvo dát, takzvaně řečeno, hlavy dohromady. A hlava nejvyšší, tj. předseda představenstva, má prostor ukázat své schopnosti při hledání řešení – technického, personálního, ale i jiného,“ píše odborářskı list škodováků.

Automobilka má teprve pár dnů nového předsedu představenstva Thomase Schäfera (více o něm čtěte zde). Po svém nástupu napsal v dopisu zaměstnancům automobilky toto: „V blízké budoucnosti bude automobil elektrickı a plně propojenı se svım okolím. Proto hodlám věnovat zvláštní pozornost další elektrifikaci a digitalizaci našich produktů. Jsou klíčem k tomu, aby automobilka zůstala pro své zákazníky i nadále atraktivní.“ Více čtěte zde.