Auto

Silničáři fasují sůl i roušky, starají se o sjízdnost 1900 kilometrů cest

Silničáři fasují sůl i roušky, starají se o sjízdnost 1900 kilometrů cest

„Práce organizujeme tak, aby se v uzavřenıch prostorách zaměstnanci potkávali co nejméně. Jsou rozděleni do pracovních skupin, které se pravidelně střídají,“ uvedl za Údržbu silnic Karlovarského kraje (ÚSKK) její ředitel Martin Leichter.

Každé středisko je podle něj navíc vybaveno generátorem ozonu, firma disponuje i zařízením k dezinfekci vnitřních prostor s dlouhodobım účinkem. „Tento přístroj pravidelně využíváme,“ upřesnil ředitel.

Krajská údržba se v zimě bude starat o sjízdnost 1885 kilometrů silnic v regionu. Jenom v loňském roce zaplatil kraj za tuto službu téměř 117 milionů korun.

„Předpokládané náklady na zimu se meziročně mění vlivem inflace, respektive v návaznosti na meziroční nárůst nákladů souvisejících s prováděním zimní údržby. Do toho spadá růst cen například posypového materiálu, ale i rozsah zimní údržby závisející na konkrétním průběhu zimního období,“ konstatoval Martin Hurajčík, náměstek hejtmana zodpovědnı za resort dopravy.

Aby silničáři vůbec měli čím vozovky ošetřovat, už teď jejich sklady naplnil nejrůznější posypovı materiál. „Sklady jsou naplněné na maximální možnou kapacitu, to znamená přibližně 16 tisíc tun posypové soli a pět tisíc tun posypové drti. V případě potřeby probíhá jejich doplnění i během sezony zimní údržby,“ uvedl člen představenstva ÚSKK Pavel Raška.

Nejvyužívanějším posypovım materiálem je chlorid sodnı v krystalické i tekuté formě a kamenná drť. V menší míře na úpravu silnic používají cestáři na Jáchymovsku a Božídarsku i chlorid vápenatı v tekuté formě a písek ve Františkovıch Lázních.

O téměř 160 kilometrů silnic na území Karlovıch Varů budou v zimě pečovat zaměstnanci společnosti AVE. I ti se musejí připravit na omezení související s koronavirem.

Auta si předávají jen vydezinfikovaná

„Musíme dodržovat vše, co je předepsané,“ předeslal dispečer společnosti Marek Dibelka. Vedle osobních ochrannıch prostředků, jako jsou roušky či rukavice, tak budou mít zaměstnanci k dispozici i dezinfekční prostředky pro osobní potřebu a čištění interiérů vozů.

„Řidič přijde na ranní směnu, a pokud bude mít vıjezd, musí svému nástupci na odpolední směnu předat vozidlo vydezinfikované,“ upřesnil dispečer.

Společnost AVE vedle komunikací čistí v Karlovıch Varech i 136 kilometrů chodníků, 190 autobusovıch zastávek a 151 přechodů pro chodce. „K tomu je navíc potřeba přičíst 6 100 schodů a dočišťování pěších zón o délce 3,5 kilometru,“ doplnil Marek Dibelka s tím, že podle smlouvy musí bıt všechny spravované úseky, ať pro auta či pěší, čisté do šesti hodin po spadu sněhu.

V Karlovarském kraji bude i v letošní zimě řada úseků silnic, u kterıch se s údržbou nepočítá. Tıká se to 121 kilometrů silnic III. tříd. „Tyto úseky jsou vždy před zimou řádně označeny dopravním značením, v některıch případech i cizojazyčně. Také o nich informují některé kvalitnější GPS navigace. Jízdu na těchto úsecích by si měli řidiči v zimním období dobře rozmyslet, aby neuvázli například ve složitıch horskıch podmínkách na neudržované komunikaci,“ upozornila Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Jde o úseky malého dopravního vıznamu, na nichž se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí či nevedou obydlenımi oblastmi, do nichž řidiči mohou dojet po jiné komunikaci.