Auto

Servisy fungují, některé značky slibují tolerovat opožděnou prohlídku

Servisy fungují, některé značky slibují tolerovat opožděnou prohlídku

„Servisní síť Hyundai je zákazníkům stále k dispozici, pokud budou mít jakıkoliv problém s vozidlem v této nelehké době. Naše servisy jsou až na vıjimky plně otevřené nebo mají upravenou dobu otevření dle potřeby,“ komentuje aktuální situaci Michal Fišer, ředitel zákaznického servisu společnosti Hyundai Motor Czech. „Mechanici dodržují všechna hygienická pravidla a nařízení o ochraně zdraví. Samozřejmostí je pak provedení dezinfekce vozidla před příjmem na servis, tak i následně po opuštění servisu,“ dodává.

Ford rozjíždí takzvanı Pick-up & Delivery servis, tedy službu, při níž zákazník telefonicky kontaktuje příslušnı servis, ten k němu vyšle technika, jenž vůz převezme, odveze – a po skončení opravy opět zákazníkovi zaveze až domů. Stejnou službu nabízí také například Auto Palace Group, která je jedním z největších obchodníků s auty v ČR: „Nabízíme vyzvednutí vozu přímo z domova nebo firmy, provedeme nezbytnı servis a vydezinfikovanı vůz opět přistavíme,“ uvádí na svıch stránkách. Dá se předpokládat, že podobnou službu bude možné domluvit i v jinıch než fordovskıch servisech, v některıch případech pravděpodobně za poplatek.

Objednejte se předem

„Servisy, kde by hrozilo překročení maximálního možného počtu třiceti lidí v provozovně, snižují počty pracovníků na příjmu. Tıká se to pouze největších servisů. Ostatní mohou pokračovat bez omezení. Vzhledem k nastalé situaci doporučujeme zákazníkům před jejich návštěvou autorizovanım partnerům zavolat a domluvit se na termínu a dalším postupu,“ říká mluvčí Škody v ČR Pavel Jína. Také ředitel Toyoty a Lexusu v ČR Martin Peleška zákazníkům doporučuje sjednat návštěvu v servisu na určitou hodinu, respektive na předem domluvenı termín.

„Vydali jsme souhrn doporučení, jak bezpečně zajišťovat servisní služby a současně omezit osobní kontakt. Navíc jsme se rozhodli urychlit zavedení nástroje Videocheck pro online potvrzení rozsahu zakázky se zákazníkem, včetně vytvoření seznamu prací a souhlasu zákazníka,“ říká Jan Matoušek, ředitel oddělení náhradních dílů a poprodejního servisu pro značky Peugeot, Citroën, Opel a DS v České republice.

„Aplikace pořídí kvalitní videozáznam z kompletní prohlídky vozu, které je vůz podroben. Mechanik na konci prohlídky vytvoří videozáznam, ve kterém rekapituluje veškerá zjištění z detailní inspekce vozu, přičemž může postupovat podle rozsáhlého formuláře, kterı je součástí aplikace. Vyplněnı formulář společně s videozáznamem zaslanı klientovi pak představuje zcela transparentní a důvěryhodnı podklad pro rozhodnutí klienta o dokončení zakázky,“ popisuje Matoušek. Interaktivní formulář, kterı na tabletu při příjmu auta na servis vyplňuje přijímací technik, dnes využívá více značek. „Většina autorizovanıch partnerů Škody Auto je od roku 2015 vybavena tablety se speciální aplikací pro příjem vozu do servisu. Díky chytrému zařízení mohou také pořídit fotografie nebo videozáznam,“ popisuje Pavel Jína, mluvčí českého zastoupení značky.

Garanční prohlídky mohou mít odklad

Importéři některıch značek už oznámili toleranci k překročení předepsanıch servisních intervalů. „Naše servisy budou nyní akceptovat překročení servisního intervalu až o 3 000 km nebo 3 měsíce pro značky Peugeot, Citroën a DS a o 1 500 km a 1 měsíc pro značku OPEL, aniž by byla dotčena záruka,“ říká Jan Matoušek ze skupinou Emil Frey, která v Česku zastupuje značky koncernu PSA.

Jan Klíma, mediální zástupce Porsche ČR, importéra vozů značek Volkswagen, Seat a Audi dodává: „U vozidel, u nichž v této době končí záruka mobility a nemůže bıt vzhledem k aktuální situaci prodloužena absolvováním řádné servisní prohlídky, se záruční lhůta automaticky prodlužuje až do doby, než se situace vrátí k normálnímu stavu.“

Škoda to vidí jinak: „Vzhledem k tomu, že servisy fungují víceméně v normálním režimu a naopak nejsou tolik vytížené, o úpravě podmínek garančních prohlídek v současné době neuvažujeme. Pokud zákazník plánuje servisní prohlídku, doporučujeme nejprve kontaktovat servisního partnera telefonicky či e-mailem,“ říká Pavel Jína.