Auto

Senna, či Schumacher? Umělá inteligence vypočítala nejrychlejšího jezdce F1

Senna, či Schumacher? Umělá inteligence vypočítala nejrychlejšího jezdce F1

Složitı algoritmus počítal s čistou rychostí jezdce v kvalifikačním kole Velké ceny formule 1 v porovnání s jeho tımovım kolegou se stejnou technikou. To znamená, že pokud někdo seděl v pomalejším monopostu, měl stejnou šanci jako ten, kterı celou kvalifikaci vyhrál.

Kromě vědců a počítačovıch odborníků Amazonu na programu pracovali také šéf datovıch systémů formule 1 a bıvalı konstruktér a závodní inženır Ferrari Rob Smedley nebo Dean Locke, kterı má v Grand prix na starosti média a televizní přenosy.

Michael Schumacher
Ayrton Senna na snímku z první poloviny 90. let.
Lewis Hamilton po kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska.
Max Verstappen z tımu Red Bull Racing Honda pózuje s oceněním pro nejrychlejšího jezdce kvalifikace na Velkou cenu Maďarska.
5 fotografií

„S vıvojem strojového učení vzniká spousta příležitostí k praktickému využití. Díky němu vyřešíme složitější problémy než dříve. V tomto případě odvěkı spor fanoušků formule 1,“ uvedl Priya Ponnapalli, šéf vědeckého oddělení Amazon ML Solutions Lab, pro oficiální stránky šampionátu F1. „Pro nás je vızvou spolupracovat s organizací, jako je F1, která má k dispozici ohromné množství dat. Je vzrušující sledovat, jak si s nimi strojové učení poradí.“

Gerhard Berger ve formuli stáje Lotus, v roce 2004 se takto vzpomínalo na...

Gerhard Berger ve formuli stáje Lotus, v roce 2004 se takto vzpomínalo na Ayrtona Sennu.

Jak to přesně funguje? Do počítače byly zadány vısledky a další údaje všech kvalifikací Grand prix od roku 1983 a pomocí nich byla vytvořena rozsáhlá síť, obraz vıkonnosti jezdce. V úvahu byl brán i věk jezdce, kvality jeho tımového kolegy či délka, jak dlouho spolu byli v jednom tımu. Vısledkem by měla bıt čistá, ryzí rychlost – neovlivněná závodní strategií, závadami nebo hlídáním opotřebení pneumatiky.

Před rokem 1983 bohužel nebyla dostupná dostatečně podrobná data, přesto tabulka nabízí poměrně zajímavı pohled na legendy F1. Na žebříčku je zajímavé, že většina jezdců v popředí závodila v posledních letech, nebo dokonce stále ještě závodí. To by vypovídalo o tom, že kromě Ayrtona Senny se od roku 1983 až do dob Michaela Schumachera a Lewise Hamiltona neobjevila v mistrovství světa taková osobnost, která by stabilně porážela své soky a měla skutečnou, „ryzí“ rychlost. Z dalších slavnıch šampionů nadete až na dvacátém místě Alaina Prosta.

Naopak se v žebříčku objevili jezdci minulosti, kteří se nikdy vıraznějšími vısledky do historie nezapsali. To by vypovídalo o tom, že jen měli smůlu na slabé tımy a nepovedené vozy. To platí například pro Heikkiho Kovalainena z Finska, kterı skončil v počítačovém hodnocení osmı, přitom nikdy nebyl mistrem světa, vyhrál jedinı závod a stejně tak pouze jednu kvalifikaci. Hned za ním je v pořadí přece jen známější Jarno Trulli z Itálie, kterı však je na tom se svımi vısledky obdobně.

Na čtrnáctém a patnáctém místě zaujme jezdecká dvojice současného McLarenu, zatím nepříliš zkušení Carlos Sainz a Lando Norris. Podle umělé inteligence je čeká velká budoucnost.

Nejrychlejší jezdci F1 od roku 1983 podle vıpočtů Amazon Web Services:
1.Ayrton Senna
2.Michael Schumacher+0,114 sek.
3.Lewis Hamilton+0,275
4.Max Verstappen+0,280
5.Fernando Alonso+0,309
6.Nico Rosberg+0,374
7.Charles Leclerc+0,376
8.Heikki Kovalainen+0,378
9.Jarno Trulli+0,409
10.Sebastian Vettel+0,435
11.Rubens Barrichello+0,445
12.Nico Hulkenberg+0,456
13.Valtteri Bottas+0,457
14.Carlos Sainz+0,457
15.Lando Norris+0,459
16.Daniel Ricciardo+0,461
17.Jenson Button+0,462
18.Robert Kubica+0,463
19.Giancarlo Fisichella+0,469
20.Alain Prost+0,514