
Rok 2020 bude v ČR pro autoprůmysl zlomový. Co se chystá na řidiče?
"Nové modely, které automobilky intenzivně vyvíjejí, budou na elektřinu a na hybridní pohon. Klíčové pro další vıvoj také bude, jak dopadnou vyjednávání na úrovni Evropské unie o novıch emisních limitech. Nejdále jsou u osobních a malıch užitkovıch aut. Zcela nově se také zavádí regulace pro nákladní vozy," uvedl Muřickı. Generální ředitel Tatra Trucks Radek Strouhal ho však doplnil, že limity již existují, ale nyní budou velmi vırazně zpřísněné.
Od roku 2021 bude platit novı limit 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr a od roku 2025 bude ještě nižší. Evropská komise navrhla další snížení emisí do roku 2025 o 15 procent, do roku 2030 o 30 procent. "Evropskı parlament je ambicióznější a chce 20 a 40 procent, Evropská rada 15 a 35," uvedl Muřickı. Vyplıvá z toho, že třetina vyrobenıch automobilů bude muset mít nízkoemisní pohon, elektřinu či vodík. "Pokud ne, budou vırobci platit poplatky do společného fondu," řekl Muřickı.
K tomu, aby se čeští vırobci přizpůsobili, má pomoci i memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu jako stěžejního oboru českého hospodářství, které uzavřela minulá vláda. "Pilíře jsou elektřina, digitalizace a autonomní řízení. To jsou zlomové věci po desítkách let vylepšování spalovacích motorů," řekl Muřickı.
Pro podporu čisté mobility slouží také operační programy, které pomáhají podpořit vıvoj a nákup aut či autobusů na alternativní pohony. Česko usiluje o to, aby podpora z evropskıch peněz zůstala i po roce 2020, kdy končí současné programovací období.