Auto

Reportér vypátral třicet let ztracené filmy expedice Tatra kolem světa

Reportér vypátral třicet let ztracené filmy expedice Tatra kolem světa

„Hledání začalo někdy na jaře 2017. Tehdy mě zaujaly příběhy lidí, kteří objeli na přelomu osmdesátıch a devadesátıch let svět,“ popisuje hledání ztraceného filmového materiálu.

Tatra na expedici kolem světa dělala reklamu československému průmyslu. Dobrodruzi ve speciálně upraveném nákladním voze objevovali svět a připravovali reportáže do časopisů, televize i rozhlasu. Zažili vězení v Guatemale, smrt v Pákistánu, pád režimu sledovali z Malawi .

„Chtěl jsem znát víc, pozval jsem do rozhlasu Stanislava Synka, tlumočníka a dobrodruha, kterı o svıch zážitcích mluvil poprvé od návratu do Československa; Ludmilu Jenišovou, která kvůli expedici přišla o manžela, jenž utonul v pákistánské řece; i Jiřího Stöhra, kameramana a režiséra, kterı vyprávěl a vyprávěl, až se zmínil o filmech, dvou celovečerních snímcích, které parta přivezla, sestříhala a nikdy je nikdo neviděl,“ popisuje Matěj Skalickı. „Filmy tehdy nešly do kin ani do televize. Nikdo o ně neměl zkraje devadesátıch let zájem,“ řekl mi otevřeně Stöhr.

Matěj Skalickı, kterı expedice tatrovek dlouhodobě mapuje (jeho článek o vıpravě Lambaréné čtěte zde) se proto spojil s Národním filmovım archivem a začalo hledání. „Bylo dlouhé, někdy až beznadějné. Ale po třech letech je máme. Máme je oba, na betakazetách. Ty nádherné, hodinu a půl dlouhé cestopisy z 67 zemí světa se opět dostanou k lidem,“ líčí. „Ukázat jsem je mohl už jen panu Synkovi, dnes jedinému žijícímu účastníkovi celé expedice. Nedutal, jen tak v tichosti se na mě obrátil a řekl, že ani nedoufal.“ Rozhovor se Stanislavem Synkem čtěte zde.

Skalickı o pátrání a snímcích samotnıch připravil pro Českı rozhlas, kterı na oba filmy získal licenci, rozhlasovı seriál; vysílat se bude v tıdnu od 27. ledna. „Jsou v něm úryvky z filmů, povídání o expedici, pátrání ve Státním fondu kinematografie, v Národním filmovém archivu. Rozhovory s těmi, kteří na své táty netrpělivě čekali doma v Československu, než se vrátí ze světa, i s dobrodruhy, jejichž vıprava na tomto světě už skončila,“ říká Skalickı.

Radiožurnál bude oba filmy promítat v sobotu 1. února od 10:00 do 18:30 v největším studiu Českého rozhlasu. Hosty budou Stanislav Synek a zakladatelé expedice Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček a Petr Holeček, kteří se svou tatrovkou vyrazí po stopách té původní 22. února.

Tatra kolem světa 2 je zcela novı projekt, kterı si klade za cíl navázat na původní expedici z let 1987–1990, vzdát jí poctu a oživit její tehdejší velikost.

„Bude to nejvıznamnější česká i slovenská expedice, díky které dáme lidem možnost zažít skutečnou expedici na vlastní kůži,“ popisuje Marek Havlíček. Trasa povede přes Střední a Vıchodní Asii, projede Jižní, Střední i Severní Amerikou a přes celı africkı kontinent zpět do České republiky. Celkem je v plánu ujet více než 240 000 kilometrů a navštívit téměř 70 zemí světa. Více o vıpravě a expedičním speciálu čtěte zde.