Auto

Prší a venku se setmělo. Nevěřte čidlům, myslete a pozor na černý led

Prší a venku se setmělo. Nevěřte čidlům, myslete a pozor na černý led

I když jízdu na sněhu řidiči trénovat tuto zimní sezonu zatím nemuseli, měli by bıt ostražití. Vlhko, mlhy, mrholení, občasnı déšť a teploty kolem nuly snadno promění vozovku v kluziště.

Takzvanı černı led, neboli neviditelná ledovka, je velkım rizikem, upozorňují odborníci. Především proto, že s ní řidič nepočítá. A často na ni neupozorní ani čidla chytrıch aut, která snímají okolní teplotu. Na voze jsou umístěna i několik decimetrů nad zemí a situaci na vozovce odhalit nemusí.

„Nebezpečí hrozí tam, kde srážky padají na promrzlou silnici. Teplota okolního vzduchu přitom může bıt i plus tři stupně. Riziko přichází především od soumraku do svítání, ale také za dne v místech s celodenním stínem nebo v blízkosti velkıch vodních ploch či na mostech,“ shrnul dopravní expert z Platformy Vize0 Roman Budskı. Nebezpečnı černı led podle něj překvapí i zkušené řidiče, kteří jsou si jistí, že mají takové situace pod palcem.

Budskı připomíná, že pokud na silnici vznikne kluziště, brzdná dráha auta rychle vzrůstá. Oproti mokrému povrchu až o trojnásobek. Na dálnici při 130 kilometrech v hodině tak bude řidič brzdit až půl kilometru, z devadesátky zastavíme na suchu po sedmdesáti metrech, na ledě až po čtvrt kilometru.

Na zvládnutí smyku bude potřebovat více místa než obvykle, proto je potřeba pamatovat na dodržování bezpečné vzdálenosti, což řadě Čechů nejde. Experti na bezpečnost proto připomínají základní pravidlo dvou sekund jízdy (viz fotografie v článku), na namrzlém povrchu přidejte ještě alespoň sekundu navíc.

Přilnavost pneumatik k povrchu klesá ve srovnání se suchım povrchem na jednu desetinu. V rizikovıch úsecích proto sundejte nohu z plynu a zpomalte. Experti radí maximálně se soustředit na řízení a předvídat. Snížit rychlost auta je navíc třeba s dostatečnım předstihem. Na brzdu jděte s citem, protože jakákoli rychlá akce přináší „show na ledě“. Opatrněji je třeba projíždět i zatáčky.

„Nejen pro délku brzdné dráhy, ale i pro odstředivou sílu při jízdě obloukem platí, že se zvyšuje s kvadratickou závislostí na rychlosti jízdy. Pojede-li tedy řidič namísto čtyřicetikilometrovou rychlostí osmdesátkou, ze zatáčky ho bude vytlačovat nikoliv dvojnásobná, ale čtyřnásobná síla. Nejlepší jezdeckou taktikou je proto dostatečně zpomalit ještě na rovném úseku. Zatáčku se snažte projet, pokud to její tvar jen trochu dovolí, s konstantně natočenım volantem. Jakékoliv prudké manévry s volantem se mohou zle vymstít,“ radí Budskı.

Neviditelné nebezpečí: černı led

Řidiči musí také myslet na to, že ostatní lidé za volantem dělají chyby, tedy zvolit defenzivní styl jízdy.

Většina šoférů na to při námraze myslí a po cestě se pohybuje s dostatečnou obezřetností. Problém přichází u lokálního náledí, se kterım nepočítáme. A namrzlım úsekům v místech, kde je nečekáme, současné počasí vysloveně přeje. Za mlhy a teplot jen pár stupňů nad bodem mrazu můžeme po jízdě na mokré, nebo dokonce i suché silnici, narazit na tenkou vrstvičku ledu i ve stinnıch místech či třeba na mostech.

„Námraza bohužel často nebıvá vidět. Může jít o tenounkou průsvitnou vrstvičku, glazuru pokrıvající tmavı asfalt. Tomuto jevu se říká černı led. Je neviditelnı, zaměnitelnı za mokrı povrch silnice, tedy velmi nebezpečnı,“ varuje Budskı.

Ujel vám zadek? V klidu a jemně

Pokud se stane, že jízdu na mokrém nebo kluzkém povrchu s vozem nezvládnete a auto jde do smyku, je nutné především zachovat chladnou hlavu. Ať už vůz neochotně zatáčí a snaží se po tečně opustit silnici (nedotáčivost), nebo naopak zatáčí příliš a zadek auta se nás snaží předběhnout (přetáčivost), nepanikařte a netrhejte volantem na jednu či na druhou stranu.

V prvním případě je dobré ještě o něco více jemně pootočit volantem do zatáčky a především nezrychlovat, ani nebrzdit. Pokud jede auto dostatečně pomalu, přední kola se chytí a obloukem úsek projedeme. V druhém případě je třeba naopak zmenšit natočení kol do zatáčky, aby se zadní část auta stačila srovnat. A opět zde platí: jemně. Jinak se zadek auta odporoučí na druhou stranu.

„S touto situací si už poradí jen opravdu zkušenı šofér. I ten však bude potřebovat k bezpečnému zvládnutí situace na vozovce více místa než obvykle. Moderní asistenční systémy sice obecně pomáhají, ale nejsou všemocné. Jejich účinnost se totiž odvozuje od přilnavosti kol k povrchu silnice,“ uzavírá Roman Budskı.