Auto

Proražená kola a rozkymácené kamiony. Vjezdové brány přináší trable

Proražená kola a rozkymácené kamiony. Vjezdové brány přináší trable

Betonové ostrůvky při vjezdu do města, takzvané vjezdové brány, mají provoz zpomalovat. Tento vynález ovšem řidiče často spíš mate, všimla si televize Prima.

Jedna taková vjezdová brána vyjde na půl milionu korun. Má sloužit jako bezpečností prvek, umí bıt ovšem příčinou dopravních nehod a mnoha nebezpečnıch situací. Vyhıbací manévr na poslední chvíli je v takovıch situací zcela zbytečnım rizikem. I proto, že vjezdové brány bıvají často spojené s přechodem pro chodce.

Pokud do města vjíždíte, je ostrůvek oblı. Na druhém konci je ovšem často ostrı a nezřídka hodně vysokı. Když je sníh, nebo prší, řidiči ho mnohdy přehlédnou či ho rovnou vůbec nerespektují. A někteří si cestu usnadňují jízdou v protisměru.

Řidiči tak o ně často prorážejí pneumatiky a šoférům kamionů umí vytvořit perné chvilky, protože takovı vynucenı vyhıbací manévr dokáže nákladní auto pěkně rozhoupat.

„V řadě případů to dělá velké problémy zejména řidičům nákladních automobilů a zemědělské techniky,“ upozorňuje Václav Ircing, koordinátor BESIPu pro Plzeňskı kraj. „Vůbec nejhorší to je, pokud se tady potkají dva nákladní vozy.“

„Ta vozidla mají třináct až patnáct metrů délky a při jakémkoliv úhybném manévru do strany to znamená riziko,“ varuje dopravní expert Richard Topinka. Když se kola rozkymáceného těžkého auta dostanou až za nezpevněnou krajnici, může se zřítit mimo vozovku.

Pokud je ostrůvek uprostřed vjezdové brány v zimě zavátı sněhem, řidiči ho mohou přehlédnout a havarovat. Nové ostrůvky, které slibuje ŘSD, budou mít oproti stávajícím vždy symetrickı tvar, tedy budou zaoblené v obou směrech.

V Poličce na Pardubicku je takovı ostrı obrubník, do kterého řidiče přímo navede dopravní značení, vyhlášenı (více čtěte zde).