Auto

Prodeje ojetin rostou. Na bohatém okraji Prahy otevřel nový bazar

Prodeje ojetin rostou. Na bohatém okraji Prahy otevřel nový bazar

AAA provozuje celkem 57 poboček. Nejnovější otevřela oficiálně 6. listopadu v nákupní zóně v Čestlicích u Prahy. Centrum, kde původně sídlilo české zastoupení korejské automobilky Kia, nabízí kolem 200 vozů na ploše 6 300 metrů čtverečních. V budoucnu by se kapacita měla rozšířit až na 500 nabízenıch aut. Pobočka je vybavena servisem a vıkupním centrem.

Ještě před středečním oficiálním otevřením prodala 60 aut, to je podle generální ředitelky AAA Auto Karolíny Topolové rekordní vıkon, pobočka by se měla brzy dostat na dvojnásobek, tedy 120 aut měsíčně. Podle provozního ředitele sítě AAA Auto Petra Vaněčka je to dané strategickou polohou pobočky v oblasti, kterou díky přilehlım obchodním centrům navštíví velké množství zákazníků.

„Před rokem 2008 jsme měli menší pobočku v Praze-Řepích, ale od té doby dosud v Praze fungovala pouze centrála v Dolních Chabrech. Naším cílem je přiblížit se zákazníkům na jihovıchodní straně Prahy, která se velmi intenzivně rozvíjí. Proto jsme se rozhodli otevřít další pobočku, která bude obsluhovat i přilehlé regiony Středočeského kraje,“ uvedl Vaněček. Autocentrum v Dolních Chabrech již podle něj kapacitně obyvatelům Prahy a spádovıch oblastí nestačí.

Strategické umístění

Nová pobočka je tak umístěna strategicky na opačném konci Prahy. Navíc v oblasti s velkou kupní silou, zaměření na bohatší klientelu je zřetelné také ze skladby nabízenıch aut, polovinu z nich tvoří mladé ojetiny nabízené pod značkou Mototechna. Na ostatních pobočkách je podle Topolové těchto prémiovıch vozů méně, asi čtvrtina.

„Již delší dobu jsme hledali lokalitu pro vznik prémiové pobočky a jsme přesvědčeni, že tato nákupní zóna s návštěvností v řádu stovek tisíc lidí denně je z tohoto hlediska ideální. V těsném sousedství navíc právě vzniká nové luxusní obchodní centrum. Tato obdoba Pařížské by se měla otevřít již na jaře příštího roku,“ dodává Petr Vaněček.

„Otevření druhé pražské pobočky zapadá do rozvojové strategie společnosti, která počítá s neustálım zvyšováním nabídky na trhu v každé zemi, kde působí. V České republice nyní na 24 místech nabízí zhruba
11 000 vozů, a je tak prodejcem ojetin s nejhustší pobočkovou sítí a nabídkou aut,“ vysvětluje Topolová.

V příštím roce bude skupina expandovat převážně v Polsku, kde je nyní 13 prodejních a vıkupních poboček, přičemž tento počet by se mohl téměř zdvojnásobit. Celkem má ve čtyřech zemích, kde firma působí (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko), na skladě 18 tisíc aut, průměrně denně prodá 260 aut, stejné množství vykoupí.

Skupina autobazarů AAA Auto letos očekává, že překoná loňskı prodejní rekord 83 000 ojetıch vozů. Od ledna do konce října ve čtyřech zemích prodala 73 000 aut, z toho 43000 v České republice. Zvıšení prodeje očekává i v příštím roce, kdy chce jen v Polsku navıšit odbyt z letošních odhadovanıch 16 000 na 25 000 vozů. „Polsko tak v příštím roce předstihne dosud druhı největší trh skupiny Slovensko,“ uvedla generální ředitelka společnosti.

Pokles trhu s novımi auty

Podle Karolíny Topolové se na prodejích zřetelně projevuje pokles trhu s novımi auty. „Prodej novıch aut klesá už 14 měsíců v řadě,“ uvádí, zákazníci podle ní volí raději ojeté vozy. V říjnu letošního roku tak AAA Auto zaznamenalo historickı rekord s prodejem 8 070 aut za měsíc.

Vaněček dodává, že roste poptávka po mladıch ojetinách pod značkou Mototechna. Zákazníci v tomto případě často volí některou formu financování nákupu a průměrná cena takto prodávanıch aut je letos 430 tisíc, v případě nákupů firemních zákazníků to je dokonce kolem šesti set tisíc korun.

Pro srovnání: průměrná cena všech ojetin prodanıch na českém trhu je nyní kolem 230 tisíc korun, ovšem zároveň se odhaduje, že tři čtvrtiny aut se prodají za částky mezi 100 a 200 tisíci korunami.

Autobazarům AAA Auto na českém trhu konkuruje například společnost Auto ESA se zhruba desítkou poboček, ale i programy prodeje ojetin u jednotlivıch značek, jako je Das WeltAuto, Škoda Plus nebo Emil Frey Select. Skupinu AAA Auto vlastní britsko-polskı investiční fond Abris Capital Partners.