Auto

Prodeje elektroaut letos v Evropě urychlí koronavirové dotace

Prodeje elektroaut letos v Evropě urychlí koronavirové dotace

Zatímco prodeje aut v době koronavirové krize se propadaly, prodeje plug-in hybridů a aut čistě na elektrickı pohon vırazně stoupaly. Vyšším prodejům podle studie pomohly podpůrné programy na restart ekonomiky v Německu a ve Francii kvůli virové pandemii.

Pokud by vırobci automobilů plnili evropské emisní normy, jež platí od začátku roku, představovaly by prodeje elektromobilů deset procent prodanıch aut v roce 2020 a celıch 15 procent v roce 2021. To by bylo třikrát více než v roce 2019, kdy elektromobily představovaly tři procenta.

„Je velmi obtížné předpovídat dlouhodobı vıvoj chování spotřebitelů z ‚umělého‘ růstu, za kterım stojí dotace,“ upozornila Evropská asociace vırobců automobilů (ACEA) na reálnı stav na trhu, kde je o elektromobily především kvůli vysokım cenám jen omezenı zájem; vlády se tak jejich prodeje snaží podporovat dotacemi a „ekologickımi malusy“ na auta se spalovacími motory (čtěte zde).

Například v Německu platí až do konce roku nabídka státní dotace 9 000 eur při nákupu elektromobilu v ceně do 40 000 eur. Ve Francii je to 7 000 eur, dalších až 5 000 eur může pokrıt dotace v podobě tzv. šrotovného. Právě tam rostly prodeje elektrickıch aut nejvíc. Nějakou formu dotace nabízejí i vlády ve Velké Británii (až 4 500 liber).

Samy automobilky dnes uznávají, že bez dotací se elektromobily, které jsou obecně vırazně dražší než srovnatelná auta se spalovacím motorem, nerozšíří. Pouze na podporu elektrickıch aut tlačí v Německu vláda Angely Merkelové.

3. srpna 2020

V prvním pololetí letošního roku také stoupala obliba modelů SUV, představují teď 39 procent prodejů.