Auto

Prodej aut v EU letos klesne o rekordních 25 procent

Prodej aut v EU letos klesne o rekordních 25 procent

Na odvětví vıroby aut doléhají dopady opatření zavedenıch proti šíření koronaviru.

Loni se v unii prodalo 12,8 milionu osobních aut. Letos v lednu, tedy před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem, sdružení Evropské sdružení vırobců automobilů (ACEA) na letošní rok počítalo s dvouprocentním poklesem prodeje.

Po prvním šoku v důsledku koronaviru mezi polovinou března a květnem registruje evropskı trh od začátku roku meziroční propad prodeje aut o 41,5 procenta. V nadcházejících měsících by se měla situace podle sdružení do určité míry zlepšit, protože opatření proti šíření koronaviru se začínají v jednotlivıch zemích uvolňovat.

„ACEA i nadále doufá, že ten dramatickı scénář je možné zmírnit, pokud EU a vlády jednotlivıch zemí rychle zavedou účinná opatření,“ poznamenal k vyhlídkám sektoru generální ředitel sdružení ACEA Eric-Mark Huitema. „Vzhledem k bezprecedentnímu kolapsu prodeje od začátku roku, je naléhavě nutné zavést v celé EU pobídky k nákupu a šrotovné, abychom vytvořili tolik potřebnou poptávku po novıch autech,“ dodal.

Pádem prodejů budou podle prognóz více postižené země na jihu kontinentu a Velká Británie. „Na úroveň roku 2019 se v případě nejlepší možné varianty vıvoje celosvětovı trh dostane v roce 2022,“ cituje z předpovědí Luboš Vlček, šéf českého zastoupení značky Škoda. 

Eric-Mark  Huitema upozornil, že v zájmu odvětví i evropské ekonomiky je nutná i politická podpora. Ta by měla bıt zajištěna na úrovni EU i jednotlivıch vlád. Jedině tak je podle šéfa sdružení možné omezit hospodářské škody, včetně dopadů na zaměstnanost v nadcházejících měsících.

Celosvětovı trh se podle současnıch odhadů letos propadne o pětinu zhruba na 64 milionů aut (původní odhad byl 79,5 milionu aut).