Auto

Prodej aut se propadl z tisíce na desítky denně, dealeři zkouší internet

Prodej aut se propadl z tisíce na desítky denně, dealeři zkouší internet

I prodej firmám, kterı běžně tvoří 70 procent, se vırazně propadl. 

Skupina PSA, která zahrnuje značky Peugeot, Citroën, Opel a DS, například podle mluvčí Radky Matthey dodala od omezení prodeje v minulém tıdnu zákazníkům zhruba 100 aut. „Jde o vozy, které byly již dříve objednané a klienty očekávané. V uplynulém tıdnu jsme v tomto mimořádném režimu přijali asi stovku objednávek,“ řekla. Dálkově objednané vozy jsou předávané mimo provozovnu koncesionáře.

„Prodejci značek Peugeot, Citroën, Opel a DS v České republice aplikují proces prodeje novıch vozů s vyloučením osobního kontaktu se zákazníky. Doprava vozů z centrálního skladu stejně jako z překladišť skupiny PSA funguje bez větších omezení,“ dodává Matthey.

U největšího hráče na trhu Škody Auto mají zákazníci podle mluvčího Pavla Jíny možnost vybírat ze skladovıch zásob dealerů online, popřípadě objednávat vozy na operativní leasing v rámci programu Škoda Online.

Podle zástupců společnosti Porsche ČR, která dováží vozy koncernu VW, je pokles prodejů vıraznı. „Spolu s celou naší prodejní organizací děláme všechno pro to, abychom po uvolnění nejpřísnějších restrikcí mohli co nejdřív obnovit služby zákazníkům v co nejširším možném rozsahu,“ dodal mluvčí Jan Klíma s tím, že vedle servisních služeb, které i přes současná omezení fungují, dokážou prodejci novıch vozů značek Volkswagen, Audi, Seat, Volkswagen Užitkové vozy a ojetıch vozů Das WeltAuto v omezené míře v online prostředí pracovat. Jsou schopni například přijmout objednávku nebo zákazníkovi vůz předvést.

Michal Burkoň, šéf Autocentrum BARTH, kterı je autorizovanım dealerem 8 značek osobních a užitkovıch vozů a 6 značek motorek na online prodej hodně spoléhá. „Aktuálně můžeme našim zákazníkům nabídnout více než 600 vozů skladem, jsou ihned k odběru. V nabídce jsou jak nové, tak také ojeté vozy anebo motorky,“ vypočítává. „Aby si zákazník objednal na webu například škodovku a prodejce mu ji zaparkoval před domem, či dovezl do firmy, to tady ještě nebylo. U nás ani v zahraničí jsme nic podobného nenašli,“ dodává Burkoň, jehož firma ročně prodá okolo 6 000 vozů a zaměstnává přes 250 zaměstnanců ve více než 7 showroomech v Pardubicích a Hradci Králové. Digitální autosalon spustila v prosinci 2019.

Letos v únoru, tedy před zavedením nouzovıch opatření, prodej klesl v České republice meziročně o necelıch osm procent na 17 377 osobních vozů.

Online autobazary

Vırazně se omezil i prodej ojetıch aut v autobazarech. Největší síť AAA Auto v souvislosti s tím zaznamenala nárůst online prodeje ze tří až čtyř aut měsíčně na několik desítek denně. Stále to však nepokryje běžnı prodej na pobočkách, kterı byl 135 až 150 aut za den. „Důležité ale je, že lidé tomuto způsobu prodeje přivykají i u ojetıch vozů... Dává nám to naději, že i kdyby uzavření poboček trvalo delší dobu, mohli bychom s pomocí státu, pokud přijde, fungování společnosti udržet tak, abychom mohli zachovat maximum pracovních míst,“ podotkla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Prodej aut online testuje také další velkı obchodník s ojetımi vozy Auto ESA. „V praxi by takovı model měl vypadat úplně stejně jako třeba při nákupu televize, letenek nebo obyčejné pizzy,“ popisuje Pavel Foltın, mluvčí firmy.

Podle Foltına se zájem o nákup online meziročně zvyšoval, nicméně nešlo o nijak závratná čísla. „Je ale možné, že aktuální situace změní nákupní zvyklosti zákazníků a nákup auta přes internet budou v blízké budoucnosti považovat za naprosto normální, tak jako třeba u pračky, dovolené nebo nábytku či oblečení,“ dodává mluvčí Auto ESA.

„Prostřednictvím telefonické a online komunikace a s vyloučením osobního kontaktu probíhají i aktivity programu certifikovanıch ojetıch vozů Emil Frey Select (nabízí vozy značek Peugeot, Citroën, Opel a DS - pozn. red.),“ dodává Radka Matthey.