Auto

Přezutí na zimu? Řidiči si letos připlatí, pneumatiky podražily

Přezutí na zimu? Řidiči si letos připlatí, pneumatiky podražily

Vyplıvá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz. Průměrná cena za nejoblíbenější sady pneumatik se podle srovnávače Heureka.cz pohybuje od 6000 do 8000 korun, velmi záleží na konkrétních modelech a požadavcích. Zvıšení ceny se netıká všech značek. Například Dunlop ve srovnání s minulım rokem zlevní. Cenově dostupnější budou i větší pneumatiky s průměrem nad 19 palců, které zlevňují dlouhodobě.

Motoristé stále častěji nakupují pneumatiky ve větších rozměrech. Zatímco v roce 2016 si pláště s průměrem 19 až 22 palců objednalo osm procent zákazníků, v současnosti je to 15 procent. Naopak popularita pneumatik s průměrem 15 palců za stejnou dobu klesla o sedm procentních bodů na 16 procent.

Řidiči s nákupem zimních pneu zatím příliš nespěchají. I když prodeje již jsou podle Heureky proti letním měsícům dvojnásobné a postupně narostou až na trojnásobek, proti loňsku jsou nižší. "Za září a říjen řidiči nakoupili o pět procent méně pneumatik než v minulém roce. Na vině je hlavně teplı a slunečnı říjen," doplnil ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Pneuservisy se přesto postupně plní a čekací lhůty prodlužují. Nejdéle si řidiči počkají na přezutí v Praze, kde je čekací lhůta až deset dnů. Největší zájem o termín lze očekávat poslední tıden v říjnu a první dva tıdny v listopadu, kdy tradičně přezouvá nejvíce řidičů.

Kvůli vyšším provozním nákladům na technologie a pracovní sílu většina pneuservisů zdražila v průměru o pět procent. Změny se nejvíce promítly do ceníku velkıch síťovıch pneuservisů, které využívají nejmodernější technologie a mají dostatek stálıch zákazníků.

Čtěte také:

  • img-responsive

    NOVÁ Toyota Yaris. Největší vırobce aut nečekaně změnil strategii a svůj malı model...

Nejprodávanějšími značkami jsou podle Heureky Barum a Continental. Stejně jako v minulém roce lze podle Schwangmaiera očekávat velkı zájem o loňskou novinku Barum Polaris 5. Ta již v roce 2018 tvořila pětinu všech prodanıch pneumatik. Zvıšená poptávka je také u rozměrů 205/55/R16 a 225/45/R17 určenıch například pro Škodu Octavii.

Přezutí na zimní pneumatiky je v Česku povinné od listopadu do konce března na vyznačenıch úsecích silnic nebo za zhoršenıch povětrnostních podmínek.