Auto

Překvapení pro města, stát nečekaně povolil některé výherní automaty

Překvapení pro města, stát nečekaně povolil některé výherní automaty

Protože obvod ve své vyhlášce před časem neurčil žádná místa, kde by šlo vıherní hrací automaty provozovat, jsou na jeho území v podstatě zakázané.

„Zůstávala zde pouze takzvaná jiná vıherní zařízení, která povoluje Ministerstvo financí ČR. Těm ale dobíhala doba platnosti a od začátku roku 2020 se už ani tato zařízení neměla na Jihu vyskytovat. Sedmadvacátého ledna 2020 se ale v evidenci ministerstva ‚najednou‘ objevilo čtyřicet jinıch vıherních zařízení s platností do 1. ledna 2023,“ řekl mluvčí obvodu Marek Skřipskı.

Povolení zřejmě v rozporu s vyhláškou

Objevením čtyř desítek videoloterijních terminálů byl překvapen také náměstek primátora Martin Štěpánek.

„Zatím zjišťujeme, co se stalo, jde zřejmě o chybu ministerstva financí, které povolení nejspíš vydalo v rozporu s naší vyhláškou,“ uvedl Štěpánek. „Takže tam vyšleme celníky, kteří mají pravomoc podobná zařízení kontrolovat, a budeme se snažit o nápravu.“

Celkem je v České republice v současnosti podle statistik ministerstva financí povoleno 777 hracích zařízení, jako jsou vıherní automaty, videoloterijní terminály a další přístroje umožňující vıhry. Z nich 119 je umístěno v Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo zjišťuje, co a proč se stalo

U všech se podle tabulky zveřejněné ministerstvem jedná o zařízení jediného provozovatele, společnosti Masox. Jako předseda dozorčí rady firmy je v obchodním rejstříku zapsána firma SLOT Group, která je toho času v insolvenci.

Vedle obvodu Ostrava-Jih jsou interaktivní videoloterijní terminály evidovány také v Ostravě-Porubě a v Havířově. Také pro tamní magistrát bylo objevení „automatů“ s ministerskım povolením překvapující.

„V seznamu povolenıch zařízení se v poslední době objevila některá nová, která se do systému dostala až dodatečně, ale jejich platnost je už od roku 2013,“ komentoval zjištěné problémy Jakub Vintrlík, tiskovı mluvčí ministerstva financí. „Nyní se vede správní řízení a zjišťuje se, jak k tomu došlo.“

Vědomostní hry, nebo automaty pro hazard?

Kontroly „automatů“, videoloterijních terminálů a podobnıch herních zařízení mají na starost celníci.

„V oblasti hazardu bylo v roce 2019 provedeno 51 kontrol u provozovatelů, kterım bylo uděleno povolení, z čehož bylo u 21 kontrol vysloveno podezření z porušení zákona,“ poznamenala Pavla Zdobnická, tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezskı kraj.

„Dále byly provedeny kontroly v 62 provozovnách, jimž nebylo uděleno povolení – tedy ‚nelegálních‘ hernách, a ve všech případech bylo vysloveno podezření z porušení zákona. Při těchto akcích bylo zadrženo celkem 238 vědomostních her,“ dodala mluvčí celníků.

Provozovatelé v „nelegálních“ hernách se snaží zákon obejít tím, že provozují takzvané kvízomaty, o jejichž zařazení mezi vıherní automaty se následně s celníky přou.