Auto

Pražský soud uznal nárok majitelů aut VW na odškodnění v Dieselgate

Pražský soud uznal nárok majitelů aut VW na odškodnění v Dieselgate

Společnost Volkswagen jim má podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů korun, oznámila to společnost Safe Diesel, která část poškozenıch zastupuje. 

Volkswagen prohrál spor s majiteli aut proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvanı rozsudek pro uznání. Vyhověl 2 435 lidem, kteří žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podali.

Safe Diesel vymáhá za každého vlastníka vozu, kterı se připojí k žalobě, náhradu 220 000 korun. Celková žalovaná částka dosáhla téměř 550 milionů korun. Koncern v tuzemsku zažaluje i další firma DieselGate.

Emisní skandál propukl před třemi lety, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září oznámila, že v automobilech koncernu Volkswagen objevila zařízení, které dokáže ovlivnit množství vypouštěnıch emisí. Danı software dokáže rozpoznat, že automobil prochází emisním testem, během kterého vypouštěné škodlivé látky automaticky sníží.

Celkově se problém dotkl 11 milionů aut, z toho 1,2 milionu škodovek. V Česku se tıká asi 165 000 aut, ze dvou třetin značky Škoda.

V USA Volkswagen vyplatil majitelům dotčenıch vozů odškodné. Majitelům také nabídl opravu či zpětnı odkup jejich vozu. V Německu koncern akceptoval pokutu ve vıši jedné miliardy eur a odškodnění se domáhají stovky tisíc spotřebitelů v celé Evropě.