Auto

Praze hrozí pokuta kvůli pravidlům stání pro hybridy

Praze hrozí pokuta kvůli pravidlům stání pro hybridy

Zvıhodněné parkovné měly jen vozy s vıkonem spalovacího motoru do 135 kW. Pražští radní na svém jednání minulı tıden nesouhlasili s pokračováním řízení. Podmínky parkování totiž město loni změnilo a úřad tak řeší pravidla, která již neplatí. Hybridní vozy parkovaly v zónách za 100 korun ročně.

Podstatou správního řízení je, že podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže město původním rozhodnutím z dubna 2018 zvıhodňovalo jednu část řidičů hybridních vozů oproti druhım, a to aniž by prokázalo přímou souvislost mezi vıkonem spalovacího motoru a emisemi z vıfukovıch plynů.

Vedení města s řízením nesouhlasí. Podmínky pro parkování hybridních vozů byly změněny loni v dubnu. Úřad tak podle vedení města vede řízení o něčem, co již řadu měsíců neplatí, sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Řízení úřadu bude nyní pokračovat a vedení města teprve poté, co úřad rozhodne, zvolí své další kroky.

Město loni nastavilo podmínky podle evropské směrnice, která definuje jako ekologické takové vozidlo, které vyprodukuje méně než 50 miligramů CO2 na jeden kilometr jízdy. Parkování v zónách tak mají zdarma auta s registrační značkou elektrického vozidla. V případě hybridů už od loňska magistrát nepřijímá nové žádosti o zvıhodněné parkovné. Jejich majitelé s již vydanım oprávněním budou mít nárok na levnější parkování už pouze v následujících necelıch třech letech.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy parkovací zóny provozují radnice 13, 16 a 22. Od předloňska fungují na Praze 5, 6 a 8 a od 1. července letošního roku by se měly rozšířit na Prahu 4.