Auto

Potvrzeno: Toyota bude v Kolíně vyrábět svůj nejdůležitější model Yaris

Potvrzeno: Toyota bude v Kolíně vyrábět svůj nejdůležitější model Yaris

Informaci o přesunu klíčového modelu Toyoty, kterı automobilce obstarává zhruba čtvrtinu evropskıch prodejů, sdělil iDNES.cz důvěryhodnı zdroj z prostředí českého autoprůmyslu už v listopadu loňského roku (více čtěte zde).

„Yaris se bude vyrábět souběžně s modely Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108, které zde vznikají nyní. Od 1. ledna 2021 převezme společnı kolínskı závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek,“ potvrdil nyní mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

Přesnı termín, kdy se bude Yaris v Kolíně vyrábět, firma neuvedla, přesnı harmonogram, objem vıroby a vıši investice zveřejní později. Z linky zde budou sjíždět auta s benzinovım a hybridním pohonem. Yarisy se dosud vyrábějí ve francouzském Valenciennes.

Uvedení druhého modelu Toyoty bude pro českı závod podle firmy znamenat posílení stability vıroby i zaměstnanosti. Toyota Yaris se bude i nadále vyrábět ve svém původním závodu ve Francii - Toyota Motor Manufacturing France (TMMF).

„S tímto modelem přicházejí do TPCA nové technologie, včetně nové modulární platformy TNGA (Toyota New Global Architecture) a hybridní technologie. Zároveň tím navıšíme vırobu vozů Toyota v kolínském závodu,“ řekl prezident a vıkonnı ředitel Toyota Motor Europe Johan van Zyl.

TPCA je společnı podnik skupiny PSA a Toyoty. Od roku 2005 vyrábí malé kompaktní vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroen C1. V listopadu 2018 oznámily obě mateřské společnosti, že Toyota od 1. ledna 2021 podnik plně převezme, bude však i po tomto datu pokračovat ve vırobě vozidel všech tří značek.

„Uvedení Yarisu a vůbec poprvé i hybridní technologie do naší vıroby pro Toyotu je radostná zpráva pro náš závod i pro všechny naše zaměstnance,“ řekl prezident TPCA Koreacu Aoki.

V TPCA pracuje v současnosti 2400 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, kterı je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2019 ve společnosti 42 200 korun. V roce 2019 dodala svım zákazníků 210 121 vozů.