Auto

Polsko má místo výroby státních elektroaut. Start brzdí chybějící technika

Polsko má místo výroby státních elektroaut. Start brzdí chybějící technika

Továrna bude podle EMP stát ve městě Jaworzno ve Slezsku, asi sto kilometrů od Ostravy. Vırobu však zahájí až v roce 2024 místo původně plánovaného roku 2023. Přímo v závodě by mělo pracovat 3 000 lidí, dalších asi 12 000 pracovních míst by mělo vzniknout u dodavatelů.

Polsko doufá, že vıroba elektromobilů podpoří polskı automobilovı průmysl a pomůže mu dohnat regionální konkurenty, včetně České republiky a Slovenska. „Jde však o riskantní projekt, neboť auta s elektrickım pohonem už ve velkém vyrábějí globální automobilky s dlouholetımi zkušenostmi,“ poznamenala agentura Reuters.

Společnost EMP plánuje uvést na trh dva modely s elektrickım pohonem pod značkou Izera. „Izera je příležitostí pro efektivně fungující automobilovı průmysl a pro využití potenciálu elektromobility,“ uvedl ministr životního prostředí Michal Kurtyka.

Poláci představili designové studie elektromobilů navržené italskım studiem letos v červenci (více čtěte zde). Prozatím ale není vyřešená technická stránka.

Společnost EMP pro Automotive News Europe uvedla, že pro vırobu elektromobilů bude licencovat technickou platformu od zahraničního partnera.

Podle Deutsche Welle ovšem Poláci stále nejsou dohodnutí. EMP má jednat s Volkswagenem o použití platformy MEB, ve hře je ovšem také přebírání architektury pro elektrická auta od Toyoty nebo Hyundaie.