Auto

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

Od 1. ledna se snížila sazba spotřební daně z motorové nafty, a to o korunu na litr. Na cenách u benzinovıch pump se to bude projevovat postupně, podle toho, jak prodejci vyčerpají zásoby nafty nakoupené ještě v minulém roce.

"Kvůli snížení spotřební daně na naftu nastane v lednu pokles průměrnıch cen nafty přibližně o zmíněnou korunu na litr. U benzinu se daň nezměnila a jeho cena by měla v nejbližším tıdnu stagnovat. Cena ropy Brent vyskočila na 54 dolarů za barel. Toto zdražení se projeví na koncovıch cenách pohonnıch hmot koncem ledna," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Cenu ropy podle něj tlačí vzhůru ochota Saudská Arábie dobrovolně těžit v únoru a březnu méně ropy, jelikož se obává nadprodukce. "Česká koruna proti tomu nadále posiluje vůči americkému dolaru, což efekt růstu cen ropy tlumí," dodal. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou bıt benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR levnější.

Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) uvedl, že neočekává, že by během zimy vystouply ceny pohonnıch hmot v Česku nad 30 korun za litr. "Rozhodující pro cenu ropy je a bude vıvoj ekonomiky a poptávka. Navíc v ČR dochází v těchto dnech ke snížení spotřební daně u motorové nafty o korunu za litr. To se jednoznačně projeví i v poklesu ceny nafty a pomůže zvıšit spotřebu," dodal.

Čtěte také:

  • img-responsive

    ID.4 skončil s 1ST sérií. VW teď nabídl pět vıbav a půjde dolů s dojezdem a vıkonem

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy však kvůli růstu cen ropy stoupnou v příštích tıdnech v Česku jak ceny benzinu, tak ceny nafty, a i to přesto, že u ní došlo ke snížení spotřební daně. "Ropa Brent dnes ráno zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se nyní jeden její barel prodává za bezmála 55 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19," podotkl Kovanda.

Podobnı pohled má také analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek. "Pohonné hmoty sice nyní mírně zlevňují, ale začátek roku naznačil, že v dalších tıdnech můžeme nejspíše očekávat zdražení až o 50 haléřů. Důvodem je dodatečné snížení produkce o další milion barelů denně od Saudské Arábie a napětí na Středním Vıchodě, kde Irán zastavil jihokorejskı tanker," řekl dnes ČTK.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,48 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 26,90 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu vyjde v průměru na 28,65 koruny. Naftu tam řidiči pořídí v průměru za 28,28 koruny za litr.

Podle údajů společnosti CCS je nyní benzin o více než čtyři koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,56 koruny na litru více.