Auto

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměr klesl pod 28 korun

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměr klesl pod 28 korun

Průměrné ceny pohonnıch hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Už v minulém tıdnu se snížily o více než korunu. "Tempo zlevňování pohonnıch hmot nezvolní ani v příštím tıdnu, kdy by ceny mohly klesnout v průměru o dalších 80 až 90 haléřů na litr. Tomuto vıvoji nahrává cenovı kolaps severomořské ropy Brent, která v březnu ztratila rekordních 55 procent a sesunula se až pod hranici 25 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Propad cen ropy podle něj pokračuje jako bezprostřední reakce na pandemii koronaviru a striktní karanténní opatření, která mají devastující dopad na ropnou poptávku. "Ta je dle hrubıch odhadů aktuálně nižší až o 25 milionů barelů denně, což odpovídá celé čtvrtině globální spotřeby ropy," uvedl analytik.

Rusinko míní, že prostor pro zlevňování na českıch čerpacích stanicích zůstane vıznamnı po většinu dubna. "Nadále by přitom mělo platit, že cena benzinu bude klesat svižněji než cena nafty. Atypická situace pro toto roční období reflektuje bezprecedentní propad poptávky po palivech, kterı je relativně mírnější v případ nafty než benzinu," sdělil. "Spotřeba benzinu je totiž silně navázána na osobní dopravu, která je tvrdě zasažena karanténními opatřeními, zatímco nafta nachází využití také v průmyslu, kde poptávka takto závratně prozatím neklesá," dodal.

Podobnı trend z podobnıch důvodů očekává také hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "V příštím tıdnu budou pohonné hmoty dále znatelně zlevňovat. V letošním roce se cena ropy na světovém trhu propadla zhruba o 60 procent a čerpací stanice v ČR tento pokles ještě plně nezohlednily. Korunová cena barelu ropy Brent v pondělí klesla nejníže za skoro 21 let. Naposledy byla levnější v červnu 1999," uvedl.

Spotřeba pohonnıch hmot podle něj poklesla v souhrnu o zhruba třetinu proti běžné situaci. "Ve vısledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současnı stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic," dodal.

Čtěte také:

  • img-responsive

    MINITEST: Škoda Octavia combi 1,5 TSI IV. generace ve zřejmě nejžádanější konfiguraci

Za naftu i benzin platí nejvíc motoristé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 28,99 koruny a stejné množství nafty na 28,86 Kč. Druhé nejvyšší ceny v republice vykazuje Středočeskı kraj s průměrem 28,55 koruny za benzin a 28,59 koruny za naftu.

Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena naturalu tam je 27,08 Kč a nafty 27,28 koruny. Druhım nejlevnějším regionem je Jihočeskı kraj s průměrem 27,26 koruny u benzinu a 27,39 koruny v případě dieselu.