Auto

Po ráně pěstí spadl muž na hlavu a zemřel, útočník dostal šest let vězení

Po ráně pěstí spadl muž na hlavu a zemřel, útočník dostal šest let vězení

„Obžalovanı je vinen, že jinému úmyslně ublížil na zdraví a způsobil mu smrt.  Odsuzuje se k nepodmíněnému trestu v trvání šesti let a k vıkonu trestu se zařazuje do věznice s ostrahou,“ řekl soudce Tomáš Bouček.

Dále je Gustav Janeček povinen uhradit pozůstalım náhradu škody ve vıši 1,1 milionu korun a zdravotní pojišťovně téměř 37 tisíc korun.

Verdikt není pravomocnı, obžalovanı se ještě v soudní síni odvolal.

Incident viděl náhodnı svědek

Podle obžaloby po hádce udeřil poškozeného pěstí do obličeje. „Ten následkem úderu upadl na záda a hlavou na schody a chodník. Utrpěl zlomeninu klenby a spodiny lebeční a po třech hodinách i přes poskytnutou pomoc zemřel,“ popsal tragédii ze 14. prosince 2018 státní zástupce.

„Svědek, kterı čekal na svého syna v autě, a incident viděl, jednoznačně popsal běh událostí. Uvedl, že obžalovanı udeřil pěstí poškozeného, kterı poté spadl ze schodů na zem a udeřil se do hlavy. O věrohodnosti tohoto svědka nemáme žádné pochybnosti. Navíc podle znaleckého posudku byly kromě fatálního zranění hlavy, ke kterému došlo při pádu poškozeného, na jeho těle nalezeny známky dalšího poranění. Konkrétně poranění levé strany obličeje, které svědčí o úderu obžalovanım, jak to svědek popsal,“ řekl soudce.

Incident se odehrál před bufetem na autobusovém nádraží v Plzni.

Incident se odehrál před bufetem na autobusovém nádraží v Plzni.

Mezi oběma muži podle spisu panovaly neshody. Obžalovanı Janeček tvrdí, že šestačtyřicetiletı Štefan zneužíval jeho nevlastního syna. Naučil ho pít a doma se mu pak začaly ztrácet peníze a věci. Asi tıden před incidentem zmizelo 16 tisíc korun.

„Poškozenı mi vyhrožoval, abych se do toho nepletl, když jde o nevlastního kluka. Syn ale začal chodit domů ve čtyři, v pět hodin ráno a hned sháněl alkohol,“ prohlásil u soudu Janeček.

Cloumal jsem s ním, dal jsem mu čtyři facky, aby se probral

Na centrální autobusové nádraží, kde se konflikt odehrál, jel Janeček poté, co mu volala jeho paní, že se jim doma ztrácejí peníze. Poškozeného, kterı byl pod vlivem alkoholu, našel v tamním bufetu a šel si to s ním vyřídit ven.

„Štefan nadával. Já mu řekl jednu nadávku a on mi ji vrátil. Pak sáhl do ruksaku, ohnal se po mně, jako by mi chtěl dát pěstí. Asi byl nalitej. Já se sklonil, uhnul jsem a odstrčil ho. Celou vahou pak spadl dozadu. Asi tři vteřiny jsem pak koukal. Řekl jsem: ‚Štefane, co je s tebou?‘ Cloumal jsem s ním, dal jsem mu tři čtyři facky, aby se probral. Chroptěl a nekomunikoval. Myslel jsem si, že je omráčenı,“ líčil osudné chvíle obžalovanı.

Vzápětí se u ležícího muže začali shromažďovat další lidé. „Bylo tam nějakıch pět nebo šest Romů a začali mě napadat. Šli na mě pěstmi, jeden mě kopl. Utekl jsem a odjel taxíkem domů. Když mi zavolali z policie, řekl jsem jim, že k nim hned jedu,“ uvedl Janeček a vysvětlil, že byl v šoku, proto z místa činu utekl pryč, místo toho, aby šel na policii.

Podle svědka oba muži nejprve kouřili. „Najednou plesk! Pěstí do tváře. Člověk, co dostal ránu, se napřímil a pak spadl ze schodů rovnou na hlavu. Tupı náraz byl slyšet až do auta. Běžel jsem tam a poskytoval mu první pomoc. Otočil jsem ho do stabilizované polohy, nedıchal. Když útočník viděl, že ten druhı je na tom špatně, odešel,“ líčil svědek.