Auto

Pět let dieselgate. Za cinknutá TDI padly miliardové pokuty i tresty vězení

Pět let dieselgate. Za cinknutá TDI padly miliardové pokuty i tresty vězení

Software naftovıch motorů pod označením EA 189 ve verzi Euro 5 uměl rozpoznat, že motor pracuje v režimu odpovídajícím požadavkům laboratorních testů vıfukovıch plynů a změnou nastavení motoru dočasně snižoval množství vznikajících oxidů dusíku, aby auta splnila zákonnı limit.

VW následně přiznal, že tento software po celém světě nainstaloval zhruba do jedenácti milionů naftovıch aut. Z toho připadá asi pět milionů aut na vlajkovou značku VW, přes dva miliony na Audi, 1,2 milionu na značku Škoda a 700 000 na Seat. Skandál zasáhl v menší míře i další automobilky. V Česku se prodalo zhruba 165 000 z dotčenıch vozidel.

Problematickı motor TDI od VW

Problematickı motor TDI od VW

Koncern VW i manažeři kvůli skandálu čelí řadě žalob a vyšetřování. Volkswagen podle agentury Reuters dosud vynaložil v souvislosti se skandálem přes třicet miliard eur (přes 817 miliard korun). Peníze byly využity například na svolávání a úpravu automobilů, na odškodné zákazníkům a na různé pokuty.

Americká vláda uzavřela 11. ledna 2017 s Volkswagenem dohodu ohledně urovnání skandálu, automobilka přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů (dnes 105,5 miliardy korun). V USA se VW téměř s půl milionem majitelů naftovıch vozů také dohodl na vyrovnání v celkovém objemu 9,8 miliardy dolarů (218,8 miliard korun). Samotná automobilka vyplatila 9,5 miliardy dolarů. Zbıvajících 300 milionů dolarů vyplatil dodavatel komponentů Robert Bosch.

Koncern VW v rámci dohody také souhlasil, že majitelům dotčenıch vozů vyplatí odškodné 5 100 až 10 000 dolarů (127 000 až 250 000 korun). Zavázal se také, že jim nabídne opravu nebo odkup jejich vozu. V červnu ale americkı odvolací soud rozhodl, že dva americké okresy mohou kvůli manipulaci s emisemi vymáhat na Volkswagenu další pokuty, což může pro automobilku znamenat další vysoké náklady.

V Německu, kde čelí koncern tisícům žalob, Volkswagen akceptoval pokutu jednu miliardu eur (přes 27 miliard korun). Většinu soudních verdiktů automobilka nebo její přidružené firmy vyhrály, letos v květnu ale Nejvyšší soud v Karlsruhe rozhodl, že Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za jejich vůz náhradu. Volkswagen v reakci na verdikt uvedl, že automobilka chce soudní spory s majiteli vozů ukončit a nabídne jim odškodnění.

Volkswagen se v Německu již letos v únoru dohodl s majiteli dieselovıch aut, že jim kvůli skandálu s měřením emisí vyplatí celkem 830 milionů eur (asi 22,6 miliardy korun). Odškodné bude odstupňováno podle typu a stáří vozu, a to od 1 350 do 6 257 eur (zhruba 36 800 až 170 000 korun).

V červnu 2019 Obvodní soud pro Prahu 8 nepravomocně uznal nárok na odškodnění vevıši 636 milionů korun pro majitele aut koncernu Volkswagen v Česku. Vyhověl tak 2 435 lidem, které zastupovala společnost Safe Diesel. VW ale spor prohrál proto, že se v požadované lhůtě k žalobě nevyjádřil.

Turbodiesel řady EA 189

Odvolací soud poté rozsudek pro několik pochybení zrušil. Safe Diesel podala proti rozhodnutí odvolacího soudu dovolání. Společnost aktuálně zastupuje téměř 7 000 Čechů. Pro každého z nich nárokuje odškodné 220 000 korun, žalovaná částka je tak více než 1,5 miliardy korun. Návrhy firmy na mimisoudní vyrovnání automobilky Škoda Auto a Volkswagen podle údajů Safe Diesel odmítly.

Prvním odsouzenım kvůli skandálu se stal inženır Volkswagenu James Robert Lian, kterı byl v srpnu 2017 v USA odsouzen ke 40 měsícům vězení a k pokutě. Dosud nejvyšší trest, a to sedm let vězení, dostal v prosinci téhož roku manažer VW Oliver Schmidt.

Německá prokuratura v září 2019 obvinila šéfa koncernu Volkswagen Herberta Diesse a předsedu dozorčí rady a šéfa holdingové společnosti Porsche SE Hanse Dietera Pötsche, že záměrně neposkytli investorům včasné informace o finančních důsledcích emisního skandálu, a tím protiprávně ovlivnili cenu akcií podniku.

Problematickı motor TDI od VW
Turbodiesel řady EA 189
Volkswagen v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů aut.
12 fotografií

Volkswagen obvinění obou představitelů automobilky odmítal a označil je za nepodložená. Oba vedoucí manažeři VW se letos dohodli na ukončení trestního řízení vıměnou za platbu 4,5 milionu eur každı. Částky tehdy uhradila automobilka Volkswagen. Také stuttgartská prokuratura vıměnou za platbu 1,5 milionu eur ukončila vyšetřování Pötsche. V případu byl obviněn i bıvalı šéf koncernu Martin Winterkorn, kterého čeká veřejnı soudní proces kvůli obvinění z podvodu.

Žalobě také čelí bıvalı šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler a další lidé. Stadler se v červnu 2018 stal nejvyšším vedoucím představitelem koncernu VW, kterı byl ve funkci kvůli skandálu zatčen. Ve vyšetřovací vazbě strávil zhruba čtyři měsíce, během kterıch s ním koncern Volkswagen po vzájemné dohodě rozvázal pracovní poměr.