Auto

Paříž zavede pravidla pro elektrokoloběžky, vytvoří jim parkovací místa

Paříž zavede pravidla pro elektrokoloběžky, vytvoří jim parkovací místa

Podle listu Le Parisien se obě strany zavázaly, že pro koloběžky vytvoří speciální parkovací místa tam, kde vozítka nebudou překážet chodcům ani autům.

Pravidla, která zahrnují mimo jiné používání helem, budou firmy uživatelům systematicky připomínat. Radnice si vyhradila právo překážející stroje zaprotokolovat a odvézt do skladu. Poškozené nebo špatně zaparkované koloběžky také bude možné hlásit přes speciální aplikaci.

Ve francouzské metropoli je nyní podle radnice k dispozici asi 14 000 elektrickıch koloběžek, které si lidé podobně jako v Praze mohou za poplatek zapůjčit. Stroje odstavené po skončení jízdy však často brání provozu a jejich uživatelé jezdí po chodnících, což je stejně jako v hlavním městě Česka terčem kritiky.

Lékaři také hlásí rostoucí počet úrazů po pádech z koloběžek, které mohou jet rychlostí 20 až 30 kilometrů v hodině. Koloběžky mají podle deníku Le Figaro od roku 2017 ve Francii na svědomí 286 zraněnıch a pět mrtvıch. Novější statistika není k dispozici.

Kodex má zaplnit současné právní vakuum, než začnou od podzimu platit nová pravidla. Ta například počítají s pokutou 135 eur (téměř 3500 Kč) za jízdu po chodníku, která je sice oficiálně v Paříži zakázána už nyní, ale lidé to často nerespektují.

Po Evropě už se začíná chystat na lokální úrovni legislativa, která dá koloběžkářům určité mantinely. „Někde požadují, aby měla koloběžka dvě brzdy, jinde mohou jezdit jen v cyklopruzích, některé země dokonce plánují povinnou helmu, registraci koloběžky a pojištění,“ popisuje pro iDNES.cz Pedro Fondevilla, kterı má projekty mikromobility na starosti u automobilky Seat, jež nedávno do své nabídky přidala elektrokoloběžku eXS.