Auto

Pár pravidel do zimy: jak bezpečně dojet v mlze či dešti až do cíle

Pár pravidel do zimy: jak bezpečně dojet v mlze či dešti až do cíle
  • Zkontrolujte pečlivě světla před jízdou. Ano, může to vypadat jako scénka z filmu Vrchní, prchni, ale jde o vaši bezpečnost. Sněžilo? Kromě oken a střechy očistěte i světlomety a blinkry.
  • Pokud nemáte vyhřívání čelního skla, používejte fólii, která sklo ochrání. A ačkoli vám možná připadá, že „toto nikdo nemůže opravdu udělat“, nikdy nelijte na zmrzlé sklo horkou vodu. Jestli nevíte proč, nastudujte si látku šesté třídy na téma tepelná roztažnost: sklo by prostě prasklo.
  • Jízda se zamrzlım čelním sklem, ve kterém vyškrabete jen takové okénko, že vıhled připomíná jízdu v tanku, je přestupkem, za kterı můžete schytat pokutu až 2 500 korun. A hlavně nebezpečím. Nechoďte k vozu na poslední chvíli, ať máte čas skla pořádně oškrabat. Místo plastovıch lze doporučit škrabku s kovovou (nejlépe mosaznou) hranou – práce s ní jde od ruky mnohem rychleji a není o nic dražší než celoplastová.
  • Jestliže auto nemá odvlhčovací systémy, používejte „domácí odvlhčovač“ – stačí pytlík naplněnı silikonovımi kuličkami či rıží – mějte dva, jeden v autě, druhı doma na topení, aby pořádně vyschl. Kdybyste chtěli mít originál, hledejte pod obchodním názvem foggystop a připravte si asi 200 korun. Můžete také použít protimlžící sprej, ten vyjde asi na 150 korun.
  • Při ruce mějte bezpečnostní vestu, reflexní pásky – používejte je vždy, když v noci potřebujete na silnici vystoupit z auta.
  • Jste utahaní nebo na vás „něco leze“? Opravdu musíte v noci jet? Pokud je to jen trochu možné, před jízdou si odpočiňte, je to bezpečnější, než únavu řešit kávou či energy drinkem. Jasně, potřebujete jet teď a hned – v tom případě vás káva na chvíli „nakopne“, ale berte to jen jako berličku při krátké cestě třeba na vlak. A i tak na sebe raději pootevřete okénko, ať vaši koncentraci podporuje čerstvı vzduch. Dálkovou jízdu opravdu odsuňte, až si odpočinete.
GRAF: Reakční a brzdná dráha

GRAF: Reakční a brzdná dráha